Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Po co Rybnikowi Park Kulturowy?

Facebook Twitter

Ma go Kraków, Wrocław, stworzono go też na zakopiańskich Krupówkach. O czym mowa? O Parku Kulturowym, który ma poprawić estetykę w historycznych centrach miast.

park kulturowy, Park Kulturowy w Rybniku

Park kulturowy – ważny głos mieszkańców

Niedawno próbował go wprowadzić Racibórz, ale tamtejsi radni nie wyrazili na to zgody. Teraz przymierza się do tego Rybnik. Miasto już 7 lat temu chciało go stworzyć, ale jak twierdzą władze miasta, prace przerwała pandemia. Po co Rybnikowi Park? O to pytaliśmy Miejskiego Konserwatora Zabytków Henryka Mercika:

Henryk Mercik: My chcemy, żeby ład był dostrzegalny, żeby panował ład w takiej przestrzeni, która ma historyczny rodowód. Te obiekty, które teraz są obiektami współczesnymi, za moment, za kilka lat, za kilkadziesiąt lat staną się, mogą stać się zabytkami. Chcemy, żeby taka przestrzeń się harmonijnie rozwijała. Jest to narzędzie, które sprawdziło się przede wszystkim właśnie w takich historycznych centrach. Jesteśmy przekonani, że sprawdzi się w Centrum Starego Rybnika. Tak został ten park również nazwany.

Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku

To czy Park Kulturowy powstanie zależy, jak podkreśla Henryk Mercik, nie tylko od radnych, którzy muszą podjąć uchwałę w tej sprawie, ale od samych mieszkańców. Stąd też rozpoczynające się dzisiaj (13.06) konsultacje społeczne.

Henryk Mercik: Bardzo ważne jest, aby to sami mieszkańcy chcieli mieć park kulturowy, chcieli mieć ład w przestrzeni publicznej. Chcieli mieć piękną przestrzeń publiczną, tak można powiedzieć. Ładny pochodzi od słowa ład, więc to jest właściwe skojarzenie. I z tego powodu też się spotykamy, bo rozpoczynamy takie bardzo szerokie konsultacje. To nie są konsultacje tekstu uchwały, która będzie zawierała już konkretne ustalenia, zakazy, nakazy, ale chcemy, aby ta uchwała o powołaniu parku kulturowego została sporządzona w oparciu o głosy mieszkańców.

Konsultacje społeczne mają trwać 100 dni. Rozpoczynają się dzisiaj (13.06) w Halo Rybnik od 16:30 do 18.00.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024