Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PGG zamierza rozbudować hałdę w KWK Marcel. Co na to władze Radlina?

Facebook Twitter

Jak już was informowaliśmy, Polska Grupa Górnicza zamierza rozbudować hałdę w KWK Marcel w Radlinie. Ma to zabezpieczyć potrzeby zakładu, aż do jego wygaśnięcia w 2047 roku. Jak zapewnia spółka węglowa, będzie się to odbywało przy jak najmniejszej uciążliwość dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Co na to władze Radlina?

Kopalnia Marcel

Dla władz Radlina to trudny temat, ale samorządowcy nie mają wątpliwości, że kopalnia jest ważna dla miasta. Mówi zastępca burmistrza Radlina:

Zbigniew Podleśny: Z jednej strony możemy powiedzieć, że samo istnienie hałd porekultywacyjnych w pejzażu wielu śląskich gmin nie jest szczególne pożądane. Z drugiej strony taką mamy lokalizację i historię przemysłową, na pewno większą niż poprzednie pokolenia zwracamy uwagę na warunki życia i na szeroko rozumianą ekologię, na pewno wtedy hałdy nie są niczym pozytywnym. Z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że możliwość bliskiego składowania kamienia jest jednym z czynników, który decyduje o rentowności okolicznych kopalń, w tym kopalni Marcel.

Hałda ma zostać powiększona o około 9 hektarów. Dziś zajmuje ona 70 hektarów. Dla rozbudowy konieczna jest zamiana działek z gminą Radlin. Na ostatniej decyzji po burzliwej dyskusji zdecydowano o zamianie działek z kopalnią. 9 radnych było za, 4 przeciw, 2 wstrzymało się od głosu:

Zbigniew Podleśny: Miasto przedstawia do zamiany grunty przy ulicy Rybnickiej bocznej o powierzchni ponad 1,2 hektara. PGG KWK ROW przestawiła z kolei miastu do zamiany grunty o powierzchni ponad 0,9 hektara. Przy czym nasze grunty są położone w strefie przemysłowej, bezpośrednio przylegają do istniejącej bryły rekultywacyjnej od strony południowej, natomiast grunty które miasto by miało nabyć w tej zamianie, to są grunty położone przy ulicy Korfantego, głównie to są działki przy przejeździe kolejowym naprzeciw Tesco pomiędzy Korfantego i Kwiatową, są to działki dobrze skomunikowane, a w przypadku 1 działki, może być ona wykorzystana przez miasto, gdyby udało nam się zrealizować strategię budowy ścieżek rowerowych.

Teraz konieczna będzie wycena działek i podpisanie aktu notarialnego. To kwestia co najmniej kilku miesięcy. Rozbudowa hałdy w kierunku południowym ma rozpocząć się w 2027 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj