StartWiadomości Wiadomości dnia

Piątek bez samochodu! Jedź autobusem lub pociągiem za darmo!

To Światowy Dzień bez samochodu, w którym kierowcy zachęcani są, aby auto zostawić w garażu. Już w poprzednich latach w naszym regionie można było korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. W tym roku taką propozycję składa MZK, Międzygminny Związek Komunikacyjny proponuje: za darmo jedzie osoba, która posiada przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. W ten sposób można ustalić, czy samochód zarejestrowany jest na osobę korzystającą z bezpłatnych przejazdów.

Kierowcy będą mogli skorzystać także z usług Kolei Śląskich, to darmowe przejazdy na wszystkich liniach. W ubiegłym roku z propozycji przewoźnika skorzystało aż 1.5 tys. kierowców.

Rybnik także ogłosił, że włącza się w obchody, dziś (22.09.) komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna.

Za darmo można pojeździć autobusami również w Wodzisławiu. Warunkiem bezpłatnego przejazdu jest okazanie kierowcy autobusu dowodu rejestracyjnego posiadanego samochodu. Trzeba pamiętać również o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości.

W Cieszynie samorządowcy zachęcają dziś (22.09.) do pozostawienia czterech kółek w garażu i skorzystania z miejskiej komunikacji. W Światowym Dniu Bez Samochodu komunikacja cieszyńska jest darmowa. Warunkiem skorzystania z tego udogodnienia jest posiadanie dowodu rejestracyjnego pojazdu i dowodu tożsamości. Na Rynku w Cieszynie, od 9.00 do 13.00 zaplanowano z kolei piknik promujący transport alternatywny (rowerowy, komunikacja miejska). W wydarzeniu wezmą udział uczniowie szkół podstawowych.

W Boguszowicach też będą obchodzić Dzień bez Samochodu, zapowiadają tam II Rajd na Roztomajtym. Start o 16.00 przy Domu Kultury. Zadaniem uczestników zawodów będzie pokonanie wyznaczonej trasy alternatywnym dla samochodu pojazdem nienapędzanym przez silnik elektryczny czy spalinowy. Liczy się pomysłowość i to by pojazd bezpiecznie dotarł do mety. Jak czytamy w zaproszeniu na dzisiejszą (22.09.) zabawę: mile widziani są rowerzyści, ludzie na hulajnogach, desko czy łyżworolkach, wszyscy Ci, którym bliska jest myśl, że samochód to nie jedyny sposób na przemieszczanie się.

Chwałowicki Dzień bez Samochodu to propozycja spaceru ulicami dzielnicy. Zaplanujcie czas dziś (22.09.) od 16.00 do 18.00. Sprzed Domu Kultury w Chwałowicach uczestnicy ruszą przed kopalnię, posłuchają między innymi o jej założycielu księciu Guido von Donnersmarck oraz jego żonach. Stamtąd przejdą ulicą 1 Maja w stronę ulicy Kupieckiej, słuchając po drodze o stojących w dzielnicy starych drzewach czy o wizycie Gomółki. Na trasie spaceru będą tez między innymi dawne administracyjne centrum Chwałowic, czyli tzw. gmina oraz familoki. Ostatni przystanek to kościół pw. św.Teresy. Spacer poprowadzi Małgorzata Płoszaj, przewodniczka, pasjonatka historii.

Zostaw komentarz