Pierwsze mieszkania dla uchodźców z Ukrainy są gotowe
W Rybniku, za blisko 4 mln zł, remontowane są mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. Nie będą darmowe.
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy powstają w Rybniku. Łącznie w mieście będzie ich aż 40
Pierwsze lokale, które do tej pory stały puste, są już po remoncie, powoli zaczyna się ich zasiedlanie. Przypomnijmy, na stworzenie 40 mieszkań dla uchodźców wojennych miasto dostało 3,9 mln zł z funduszy unijnych.
Remont pierwszych kilku lokali z naszego zasobu mieszkań do remontu już się zakończył i są one sukcesywnie przekazywane do zasiedlenia. Są to mieszkania zlokalizowane głównie w dzielnicy Boguszowice, chociaż nie tylko. Nie ma jednak mowy o tworzeniu enklaw dla Ukraińców, są to pojedyncze adresy w poszczególnych lokalizacjach
– mówi Artur Gliwicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.
Mieszkania dla Ukraińców nie będą darmowe. Kto ma na nie szansę?
Od urzędników z rybnickiego magistratu wiemy, że do tej pory cztery lokale zostały wyremontowane i zarządzeniem przyznane rodzinom spełniającym kryteria. A wśród tych najważniejszym kryterium jest posiadanie statusu uchodźcy (tzn. przybyło się do Polski już po wybuchu konfliktu na Ukrainie) oraz możliwość utrzymania mieszkania, bo te nie będą darmowe. Kandydaci do przyznania mieszkania są typowani na podstawie pracy socjalnej z uchodźcami, wykonywanej przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku.
W pierwszej kolejności na przydział takiego lokalu mogą liczyć osoby, które przebywają w zbiorowych miejscach zakwaterowania, nie są właścicielami bądź współwłaścicielami lokalu lub budynku mieszkalnego na terenie Polski, nie posiadają zadłużenia wobec gminy Rybnik oraz co najważniejsze mają potencjał do usamodzielniania ekonomicznego, czyli m.in. pracują lub aktywnie poszukują pracy, posiadają dochody, w tym świadczenia otrzymywane w polskim systemie, pozwalające na pokrycie kosztów najmu mieszkania.
Są to lokale o charakterze socjalnym, w formie najmu instytucjonalnego, w wyjątkowych sytuacjach w formie użyczenia, przekazywane będą na czas legalnego pobytu na terytorium RP. Po zakończeniu konfliktu zbrojnego, wyremontowane w 100 procentach ze środków UE lokale mają wrócić do zasobu gminy i być wykorzystane jako lokale do najmu socjalnego dla mieszkańców Rybnika
– podkreśla Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.
Remonty mieszkań w toku. Będą gotowe do końca roku
Wszystkie mieszkania zostaną wyremontowane w 2023 r. przez firmy wybrane w przetargu nieograniczonym organizowanym przez rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Do tej pory do zasiedlenia przeznaczono cztery wyremontowane mieszkania. Kolejne będą zasiedlane sukcesywnie po tym, jak zakończy się ich modernizacja. Po tym, jak uchodźcy z Ukrainy wrócą do swojego kraju, mieszkania będą przydzielane rybniczanom oczekującym dziś w kolejce na przydział mieszkania socjalnego.
Czytaj także:
- SIM Południe inwestuje w Radlinie. Mieszkania potrzebne, ale plany budzą emocje
- Familok w Rybniku już z modułami mieszkaniowymi
Zobacz: