Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

SIM Południe inwestuje w Radlinie. Mieszkania potrzebne, ale plany budzą emocje

Facebook Twitter

SIM Południe, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa wybuduje w Radlinie pierwszy od ponad 30 lat blok mieszkalny. Nabór wniosków o najem mieszkań w tej lokalizacji rusza na przełomie sierpnia i września. Inwestycja budzi jednak obawy części mieszkańców.

SIM Południe wybuduje w Radlinie nowy blok mieszkalny

SIM Południe wybuduje nowy blok w Radlinie. Ile mieszkań powstanie?

Na przełomie sierpnia i września ma rozpocząć się nabór wniosków na wynajem mieszkań, w nowym bloku jaki ma zostać wybudowany w Radlinie. 30 mieszkań ma powstać ma on w ramach SIM czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk Południe. Inwestycja ma być realizowana w okolicy Parku Leśnego na Obszarach. Na wczorajszej (25.07) sesji Rady Miasta radni określili zasady naboru wniosków.

Na sali obecna była również prezes SIM Południe Ewa Kucypera:

 Ewa Kucypera: Budynek jest bardzo proekologiczny. Mieszkania będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Finalnie w całej inwestycji ma zostać zrealizowanych 30 lokali mieszkalnych. Mamy projekt architektoniczno-budowlany, jesteśmy już na końcówce jeśli chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę. Rozpoczniemy inwestycję – mam nadzieję – w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku. Mówimy o finalnej inwestycje, kiedy zacznie powstawać budynek. Kiedy zasiedlenie? Liczymy na to, że to będzie najpóźniej pierwszy kwartał 2025 roku.

Forma wynajmu lokalu ma pozwolić mieszkańcom po 15-stu latach stać się jego właścicielem. Udział finansowy lokatora to około 20 procent wartości mieszkania. Zbigniew Podleśny zastępca burmistrza Radlina ma nadzieję, ze znajdą się chętni na nowe mieszkania. Stąd konieczność wprowadzenia zasad naboru:

Zbigniew Podleśny: Wszystko będzie zależało od tego jak wielu będzie chętnych. Jeśli będzie bardzo wielu chętnych na te mieszkania, a mieszkań mamy tylko 30, wtedy ta dodatkowa punktacja będzie miała duże znaczenie. Jeżeli tych chętnych będzie mniej, to nawet ktoś, kto zyska zero punktów, również ma szansę zostać najemcą. Najemcami mogą być zarówno mieszkańcy miasta, jak i mieszkańcy innych miejscowości. Zarówno seniorzy jak i osoby młode. Liczymy na to, że bardzo fajna lokalizacja przyszłego budynku, bo jest to blisko parku leśnego, szkoły podstawowej nr 4, blisko przychodni, spowoduje, że to zainteresowanie będzie duże.

Tymczasem inwestycja budzi niepokój kilku mieszkańców Radlina, którzy w tej okolicy mieszkają w domach jednorodzinnych. Podczas sesji starał się je rozwiać burmistrz Podleśny:

Zbigniew Podleśny: Zwykle tak jest, że kiedy w sąsiedztwie zaczyna się jakaś inwestycja, zaczyna się budowa, to rodzi się też niepokój: co to będzie, jak to wpłynie na nasze nieruchomości. Niezależnie o której części miasta byśmy mówili. Inwestycja ma zapewniony dojazd od strony ulicy Wiosny Ludów. Nie będzie stanowiła uciążliwego sąsiedztwa, będą to mieszkania czynszowe dla osób, które wchodzą w dorosłe życie, albo dla seniorów. Jakie może być źródło niepokojów? Na pewno kto będzie tam mieszkał w przyszłości, czy to będą ludzie, sąsiedzi, z którymi będzie się dobrze koegzystowało, czy tacy, którzy będą uciążliwi.

Co ciekawe to będzie pierwszy nowy blok mieszkalny w Radlinie od ponad 30-stu lat. Inwestycję w ramach SIM realizowane są także Knurowie, Kuźni Raciborskiej oraz Bielsku Białej, Czerwionce-Leszczynach. O inicjatywie przeczytasz na stronie SIM Południe Śląsk.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024