Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Piknik Spadochroniarski powraca do Wisły

Facebook Twitter

Po kilkuletniej przerwie, w Wiśle powraca Piknik Spadochroniarski. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 października 2023 roku, a jego organizatorami są burmistrz Wisły Tomasz Bujok, Wiślańskie Centrum Kultury, Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych oraz XVIII Oddział Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy. To już jedenasta edycja tego popularnego pikniku.

Piknik Spadochroniarski
fot.mat.prasowe

Piknik Spadochroniarski

Piknik Spadochroniarski powraca w tym roku z powodu szczególnego jubileuszu. Dokładnie 20 lat temu, Piotr Wybraniec, znany znawca i miłośnik spadochroniarstwa, założył w Wiśle Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.

Muzeum, które pierwotnie otwarto jako Izba Spadochroniarza 15 lutego 2003 roku, upamiętniało 60. rocznicę lądowania w kraju ppor. Adolfa Pilcha oraz 62. rocznicę pierwszego zrzutu cichociemnych w Dębowcu. Od tamtego czasu, placówka ta stała się miejscem prezentującym historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych.

Piknik Spadochroniarski, fot.mat.prasowe

Zbiory muzeum obejmują eksponaty z różnych okresów, począwszy od czasów II Rzeczypospolitej, poprzez 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową, Cichociemnych, Grenadierów, 1 Samodzielną Kompanię Commando, 2 Batalion Komandosów Zmotoryzowanych, 1 Batalion Specjalny (Szturmowy), Batalion PARASOL, 1 Batalion Szturmowy, 6 Pomorską Dywizję Powietrznodesantową, 48. 56. 62. Kompanie Specjalne LWP, aż po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze.

fot.mat.prasowe

Muzeum od tamtego czasu bardzo się rozwinęło. Obecnie jesteśmy w posiadaniu 12.000 eksponatów, z czego 4.000 w ekspozycji Muzeum do oglądania przez zwiedzających. Są to bardzo unikalne eksponaty, często jedyne egzemplarze znajdujące się w Polsce, jak np. jedyna czapka generalska założyciela jednostki GROM gen. Petelickiego czy jedna z trzech pilotek znajdujących się w Polsce, w których skakali Cichociemni

– mówi Piotr Wybraniec, założyciel i właściciel Muzeum.

Eksponaty prezentowane w Muzeum w dalszym ciągu przyciągają wielbicieli tej tematyki. W dniu Pikniku Muzeum będzie udostępnione do zwiedzania w godzinach 10.00 – 12.00. Warto skorzystać z tej okazji.

fot.mat.prasowe

Piknik Spadochroniarski. W programie zaplanowano:

  • występy artystyczne,
  • statyczne i dynamiczne pokazy jednostek wojskowych, grup rekonstrukcji historycznej i ASG, organizacji paramilitarnych oraz służb mundurowych,
  • spotkanie rezerwistów jednostek spadochronowych i specjalnych Wojska Polskiego.

Serdecznie zapraszamy na plac Hoffa. Początek pikniku o godzinie 13.00.

Piknik Spadochroniarski – plakat

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024