Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

PINB: Odbudowa Świerklańca trudniejsza niż na początku przypuszczano [WIDEO]

Facebook Twitter

''Odbudowa Świerklańca o ile będzie możliwa, będzie trudniejsza niż na początku przypuszczano'' - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Tomasz Karakuła, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika.

W sobotę (20.03.) odbyły się oględziny kamienicy, której frontowa ściana runęła na ulicę Sobieskiego. Ugiął się do środka obiektu, konieczna będzie rozbiórka niektórych elementów:

Tomasz Karakuła: Sprawa okazała się bardziej złożona i skomplikowana niż na początku to wyglądało, nie tylko doszło do katastrofy budowlanej ale jak się okazało, w wyniku tego nastąpiło uszkodzenie innych elementów konstrukcyjnych budynku, a co za tym idzie, przy robotach zabezpieczających konieczna jest rozbiórka niektórych części budynku zagrażających zawaleniem, natomiast są to elementy, które są konstrukcyjnie powiązane z istniejącymi, które także uległy uszkodzeniu. Tu jest ryzyko, że przystąpienie do tych robót może spowodować kolejną lawinę uszkodzeń budynku, być może inne elementu budynku ulegną zawaleniu.

 

Dlatego wymaga to skomplikowanego procesu projektowego i dopiero wówczas będzie można przystępować do prac. Pierwsza w kolejności ma zostać zabezpieczona ściana od ulicy św Jana:

Tomasz Karakuła: Wiemy na dzień dzisiejszy, że można ją zabezpieczyć i taki jest cel aby ją uratować w całości. Natomiast co do kolejnych etapów, będziemy decyzję podejmować na bieżąco w miarę rozwoju wydarzeń. Następnym elementem, który będzie do rozważenia w kontekście zabezpieczenia albo rozbiórki będzie dach tego obiektu, który się odkształcił i ugiął do wewnątrz obiektu.

Jak mówi PINB do katastrofy budowlanej doprowadziły prowadzone wewnątrz prace budowlane. Była to wypadkowa kilku czynników. To czy roboty były prowadzone zgodnie z zatwierdzoną dokumentacją projektową wykaże ekspertyza, która jest przygotowywana. Wiadomo, że były one uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Mimo to będziemy sprawdzać czy konieczne wycięcie było belek stropowych

– przyznaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego:

Tomasz Karakuła: Jest to przedmiot naszej szczególnej uwagi, sprawdzamy czy te belki rzeczywiście powinny być wycięte i z jakich elementów było one wycinane, bo nasze oględziny wykazały, że większość belek które są widoczne na miejscu katastrofy, nie są ani złamane ani uszkodzone, tylko poprzecinane. Jest to przedmiot naszego sprawdzenia i będziemy pod tym kątem patrzeć na te roboty.

Właściciel zawalonej kamienicy chce ją odbudować. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika mówi, że przy wariancie optymistycznym odbudowa Świerklańca jest możliwa w tym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj