Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Półki dobra – niezwykła akcja w Rybniku. W sobotę otwarcie wyjątkowego „sklepu” [WIDEO]

Facebook Twitter

W siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego DAR w Rybniku trwają ostatnie przygotowania do jutrzejszego (05.03.) otwarcia sklepu "Półki dobra" przy ulicy Brudnioka dla uchodźców dla Ukrainy.

Będzie w nim można za darmo wybrać sobie z półki artykuły spożywcze, środki czystości, higieniczne oraz ubrania. Do tej pory uchodźcy dary odbierali z worków czy kartonów, w różnych miejscach, teraz dzięki to się diametralnie zmieni. To pomysł Miasta Rybnik, choć jak przyznaje Agnieszka Skupień zaczerpnięty z filmu:

Agnieszka Skupień: Na jednym ze sztabów kryzysowych rozmawialiśmy, ile tego towaru jest i w jakim stanie przyjeżdżają osoby, które przyjeżdżają do Rybnika. Nagle pojawiła się złota myśl. Jest taki serial. Ma tytuł „Sprzątaczka”. Jest tam taka dziewczyna, która ucieka przed złem, które dzieje się w jej rodzinie. W pewnym momencie podejmuje heroiczną decyzję, ucieka z dnia nadzień i w pewnym momencie, kiedy już zjadła, wyspała się, zorientowała się, że nie ma się w co ubrać. I to jest taki moment, kiedy osoby, które ją przygarnęły w takim specjalnym ośrodku ,zaprowadzają ją do specjalnego miejsca. Właśnie takiego sklepu z pólkami dobra.

Na miejscu od rana towar na półkach układają pracownicy Zieleni Miejskiej oraz wolontariusze z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku:

Jak mówi nam ksiądz Marek Noras, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, do której należy siedziba Duszpasterstwa Akademickiego DAR, nie było żadnej wątpliwości, by udostępnić pomieszczenia:

Ks. Marek Noras: To ma służyć ludziom. To jest zadanie Kościoła. Może nawet jak nas różnie postrzegają w tym życiu, ale Kościół zna swoje zadanie. Kościół zna swoje miejsce, Kościół pełni swoją posługę. To jest na pewno posługa głoszenia Słowa, głoszenia Chrystusa, sakramentów. Ale to także posługa charytatywna. I kiedy to miejsce może służyć właśnie na taki wyjątkowy cel, jak ja bym kiedyś stanął przed Panem Bogiem i spojrzał Mu w oczy. Jak ja bym się dostał do nieba.

 

Sklep czynny będzie od najbliższej soboty (05.03.) od godziny 10.00 do 13.00 i poniedziałku do piątku między 16.00 a 19.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2024