Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Gichta to punkt docelowy podczas wielu spacerów czy wypraw rowerowych

Facebook Twitter

Na północ od centrum Żor, między Żorami a Orzeszem, stoi stara wieża wyciągowa działającej tutaj w pierwszej połowie XIX wieku huty „Waleska”. Wieża, zwana gichtą, dała nazwę dla całego miejsca, do którego ściągają rowerzyści. Można nie tylko popatrzeć na ceglaną wieżę, ale też posiedzieć wśród zieleni.

Na miejscu są ławki do siedzenia, a także stojak na rowery, z którego korzystają mieszkańcy regionu, amatorzy wycieczek rowerowych.

Gichta znajduje się na terenie pojezierza Palowickiego, wyjątkowo malowniczego miejsca na mapie regionu, stawy hodowlane rozciągają się pomiędzy Czerwionką- Leszczynami, Żorami a Orzeszem, to część Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich, Kraina Górnej Odry.

W tym malowniczym rejonie Śląska odnajdziemy ciekawe zabytki dawnego przemysłu, któremu często patronowali zakonnicy z niedalekich Rud. I tak, kilka kilometrów na północ od centrum Żor, w lesie, nad stawem Gichta, stoi ceglana wieża wyciągowa działającej tutaj w pierwszej połowie XIX wieku huty „Waleska”. Wieża, zwana gichtą, służyła do wyciągania za pomocą ręcznego dźwigu wsadu – czyli darniowej rudy żelaza, węgla drzewnego i topników – na sporą wysokość, aby zasypać nim zbudowany w pobliżu cylindryczny wielki piec. Budowla powstała w latach 30. XIX wieku na rzucie zbliżonym do kwadratu. Liczy 15 m wysokości, rozmiar wnętrza wynosi 610 na 775 cm. Mury mają prawie metr grubości.

– czytamy na slaskie.travel.

Huta „Waleska” działała kilkadziesiąt lat, a nazwę wzięła od imienia córki właściciela – jednego z najwybitniejszych przedsiębiorców ówczesnych – Franciszka Wincklera. Ostatecznie została zamknięta w 1855 roku.

Zobaczcie jak tam urokliwie:

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj