Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Grodzisko w Lubomi. Polecamy dzisiejszy wykład

Facebook Twitter

Dzisiaj zachęcamy was do odwiedzin w Lubomi. To miejscowość, w której obejrzeć można stosunkowo dobrze zachowane wały i fosy, będące pozostałościami grodziska Gołęszyców. Gołęszycy, albo Gołęszycowie (zwani też Golęszycami lub Gołężycami)

pomysł na weekend, Grodzisko w Lubomi
fot. slaskie.travel

Grodzisko Gołęszyców tematem kolejnego spotkania archeologicznego w Wodzisławiu. Zaprasza tamtejsze muzeum działające w Pałacu Dietrichsteinów. O rodzie Gołęszyców mówić będzie czeska badaczka grodzisk Jana Gryc. Co o nich wiemy? Ród Gołęszyców mieszkał w lubomskich lasach do IX wieku, uprawiali zboża, hodowali zwierzęta i produkowali broń.

Pomysł na weekend – grodzisko w Lubomi

Jana Gryc z Czeskiej Akademii Nauk w Brnie opowie o najnowszych odkryciach. Spotkanie w piątek (15.12) o 17.00. Wstęp wolny

Na północnym przedpolu Bramy Morawskiej grodzisk takich jak w Lubomi można znaleźć więcej zarówno po dzisiejszej polskiej, jak i czeskiej stronie. Łączy ich ten sam czas istnienia i podobny rozwój, jednak lubomskie grodzisko było szczególne, bo zlokalizowane na najważniejszym gospodarczo i strategicznie szlaku odrzańskim.

Podczas najbliższego spotkania archeologicznego Muzeum w Wodzisławiu Śląskim gościć będzie Janę Gryc z Czeskiej Akademii Nauk w Brnie. Archeolożka studiowała na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i tam też kontynuuje studia doktoranckie. Badaniem grodzisk zajmuje się od 2001 r. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. W latach 2015-2016 kierowała badaniami na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Opavie-Kylešovicach.

Podczas piątkowego spotkania Jana Gryc opowie o wczesnośredniowiecznych osadach obronnych. Będzie nie tylko o lubomskim grodzisku, ale także o innych grodach przypisywanych plemieniu Gołęszyców.

Gołęszycowie to słowiańskie plemię, które we wczesnym średniowieczu zamieszkiwało na obecnym pograniczu polsko-czeskim, na południu Górnego Śląska, zajmując obszar pomiędzy sudeckimi Jesionikami a Beskidem Śląskim. Plemię Gołęszyców posiadało kilka grodów, z których jeden znajdował się na terenie dzisiejszej Lubomi.

Gołęszycowie

Po raz pierwszy źródła wspominają o Gołęszycach w w. IX, i również wtedy kilka owych grodów uległo zniszczeniu. Prawdopodobnie padły ofiarą państwa wielkomorawskiego, które dążyło do podporządkowania sobie tutejszych ziem. Gdy w 907 roku, po najazdach Madziarów, Rzesza Wielkomorawska upadła, ziemie Gołęszyców prawdopodobnie znalazły się w sferze wpływów czeskich. Z końcem w. X o tereny te rywalizowali Piastowie i czescy Przemyślidzi, a polsko-czeski spór o te ziemie miał kontynuację w wiekach późniejszych.

Grodzisko w Lubomi

Jednym z najważniejszych, a być może najważniejszym z ośrodków Gołęszyców było grodzisko w Lubomi. Jego ślady są stosunkowo dobrze zachowane w lesie nieopodal miejscowości. Grodzisko użytkowane było w okresie od VIII do IX w. Na podstawie tych śladów odtworzono wygląd obiektu, którego centralna część otoczona była dwoma pierścieniami wzmocnionych wałów ziemnych. Gród posiadał dwie bramy wjazdowe z wałami oskrzydlającymi. Oprócz wałów siedziba otoczona była przez dwie fosy, z których jedna (znajdująca się między zewnętrznym a wewnętrznym wałem) jeszcze dzisiaj posiada znaczną głębokość.

Obok samego grodu istniało podgrodzie, również ufortyfikowane. Grodzisko w Lubomi stanowić mogło lokalny ośrodek władzy plemiennej. Gdy zostało spalone podczas najazdu księcia wielkomorawskiego Świętopełka, co miało miejsce w drugiej połowie IX w., jego funkcje przejęło grodzisko w Raciborzu. W Lubomi archeolodzy znaleźli m.in. fragmenty kolczugi, co stanowi dowód na używanie tej zbroi na naszych terenach w epoce plemiennej. Podczas prac wykopaliskowych odkryto tu także trzy okazałe, drewniane budowle z VII-VIII w., które mogły być pogańskimi świątyniami lub miejscami zebrań. Znaleziska z Lubomi oraz drobiazgowo wykonana makieta grodziska wyeksponowane zostały w muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Źródło: slaskie.travel

Jak dojechać?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj