Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spotkanie archeologiczne w muzeum w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Grodzisko Gołęszyców tematem kolejnego spotkania archeologicznego w Wodzisławiu. Zaprasza tamtejsze muzeum działające w Pałacu Dietrichsteinów.

muzeum w Wodzisławiu
Fot. facebook.com/PalacDietrichsteinow

Muzeum w Wodzisławiu zaprasza na spotkanie archeologiczne

O rodzie Gołęszyców mówić będzie czeska badaczka grodzisk Jana Gryc. Co o nich wiemy? Ród Gołęszyców mieszkał w lubomskich lasach do IX wieku, uprawiali zboża, hodowali zwierzęta i produkowali broń. Jana Gryc z Czeskiej Akademii Nauk w Brnie opowie o najnowszych odkryciach. Spotkanie w piątek (15.12) o 17.00. Wstęp wolny.

Na północnym przedpolu Bramy Morawskiej grodzisk takich jak w Lubomi można znaleźć więcej zarówno po dzisiejszej polskiej, jak i czeskiej stronie. Łączy ich ten sam czas istnienia i podobny rozwój, jednak lubomskie grodzisko było szczególne, bo zlokalizowane na najważniejszym gospodarczo i strategicznie szlaku odrzańskim.

Podczas najbliższego spotkania archeologicznego Muzeum w Wodzisławiu Śląskim gościć będzie Janę Gryc z Czeskiej Akademii Nauk w Brnie. Archeolożka studiowała na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i tam też kontynuuje studia doktoranckie. Badaniem grodzisk zajmuje się od 2001 r. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. W latach 2015-2016 kierowała badaniami na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Opavie-Kylešovicach.

Podczas piątkowego spotkania Jana Gryc opowie o wczesnośredniowiecznych osadach obronnych. Będzie nie tylko o lubomskim grodzisku, ale także o innych grodach przypisywanych plemieniu Golęszyców.

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu ze środków budżetowych Gminy Lubomia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj