Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Jesienny spacer po lesie Kyndra w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Kontakt z naturą w centrum miasta. Idealne miejsce na jesienny spacer z rodziną czy rowerową przejażdżkę - tak o lesie Kyndra mówią mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju. Jeżeli szukasz miejsca na wyciszenie i medytację, to będzie obowiązkowy punkt do odwiedzenia.

Las Kyndra należy do największych formacji leśnych na terenie miasta. Zajmuje powierzchnię 181 hektarów. To pagórkowaty teren leśny pomiędzy centralną częścią Jastrzębia a dzielnicą Bzie Zameckie. Wśród drzew przeważają gatunki pospolite, m.in.: brzozy, dęby, buki oraz świerki. Dawniej istniały tu stawy hodowlane, o czym świadczą pozostałości ziemnych grobli.

Las Kyndra

Jesienią warto wybrać się tu na grzyby, zobaczyć powalone stare drzewa, naturalne źródła i cieki oraz bogactwo zwierząt. Możemy tu spotkać lisy, sarny europejskie, jastrzębie, kukułki, czy dzięcioły. Przez las płynie rzeczka Gmyrdek. Jej źródło i ujście znajduje się na terenie Jastrzębia-Zdroju.

Las Kyndra

Kompleks Kyndra był niegdyś częścią lasów beskidzkich. W lesie jest pełno ścieżek, dróżek i innych bezdroży. Bardzo wielu mieszkańców odwiedza to miejsce spacerując, jeżdżąc na rowerze czy biegając. W mieście nie brakuje takich miejsc, a i to jest zagrożone przez budujące się osiedle domków, które już znacznie uszczupliło jego obszar.

Ciekawostka

Już od czterech lat na terenie lasu organizowane są biegi na orientację z psami. Na trasie nie ma podpowiedzi ani strzałek kierunkowych. Trzeba sobie radzić samodzielnie. To wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców z regionu. Już na przyszły rok planowana jest 5. edycja dog trekkingu.

Mapa

A czy ty masz swoje ulubione miejsce w regionie na weekendowe wypady? Daj znać!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj