Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend. Zobacz drewniany kościół w Pietrowicach Wielkich [FOTO]

Facebook Twitter

Dziś propozycja wakacyjnej wycieczki do Pietrowic Wielkich, gdzie stoi drewniany kościół pod wezwaniem świętego Krzyża. To wyjątkowy obiekt z 1667 roku, leżący na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. To blisko setka obiektów, nie tylko kościołów, jest leśniczówka czy drewniany młyn. Pątniczy kościółek pw. Św. Krzyża jest oddalony ok. 1,5 km od centrum Pietrowic, znajdziemy go przy drodze do Gródczanek.

Na skraju Pietrowic Wielkich znajduje się drewniany kościółek św. Krzyża, wzniesiony w 1667 r. na dnie jaru, a poszerzony do obecnych kształtów w połowie XVIII w. Od setek lat Św. Krzyż to znane na Śląsku miejsce pielgrzymkowe, a to za sprawą łaskami słynącego barokowego malowidła z początku XVIII w. ze sceną ukrzyżowania Jezusa, przedstawioną na tle zachmurzonej Jerozolimy. W 1899 r. tuż przy kościółku wzniesiono neogotycką kapliczkę, w której znajduje się źródlane ujęcie wody.

-czytamy na stronie gminy Pietrowice Wielkie.

fot. pietrowicewielkie.com.pl

Jest to też miejsce do odpoczynku, obok kościółka znajdują się ławki, oczko wodne, mostek i mały ogród botaniczny. Miejsce jest naprawdę urokliwe. Niedaleko znajdziemy też wieżę widokową. Do pokonania jest 100 schodków. Obiekt ten jest wpisany na listę Szlaku wież i platform widokowych.

fot.pietrowicewielkie.com.pl

W gminie Pietrowice Wielkie znajduje się również Pałac Zamkowy w Krowiarkach, o którym pisaliśmy już w cyklu Pomysł na weekend w Radiu 90:

Zobacz kilka zdjęć z Pietrowic Wielkich:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021