Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będzie nową atrakcją turystyczną naszego regionu. W Jastrzębiu-Zdroju powstaje szlak przyrodniczy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Trwa nasz cykl "Przewodnik Radia 90 zaprasza". Tym razem zawitaliśmy do Jastrzębia-Zdroju. Polecaliśmy Wam już tamtejszy Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego i Park Zdrojowy, a dziś zapraszamy Was na powstającą w mieście Ścieżkę Przyrodniczą.

Fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

W Jastrzębiu jest co podziwiać pod względem przyrodniczym – mówi prezydent miasta, Anna Hetman:

Anna Hetman: Jastrzębie-Zdrój ma bardzo charakterystyczne ukształtowanie i bardzo dużo zieleni. Mamy również zabytki przyrody i tym chcemy się chwalić. Chcemy mieszkańcom, jak również turystom pokazać, że w Jastrzębiu jest gdzie chodzić, jeździć, a również pływać. W tej chwili rozpoczynamy budowanie takich tras przyrodniczych poza tymi historycznymi, o których już wielokrotnie mówiliśmy. Ścieżka przyrodnicza będzie prowadziła przez bardzo ciekawe miejsca w mieście, lasy, park i wiele takich ciekawych zakątków przyrody, którymi chcemy się pochwalić. Wśród tych ciekawych atrakcji jest również nasza rzeka Szotkówka. Szotkówka, o której nie wszyscy wiedzą, że jest możliwa do przepłynięcia kajakami. Rozpoczynamy promowanie tych akcji, nasz partner organizuje przepływy kajakiem po Szotkówce, będzie chętnie przewoził wszystkich zainteresowanych, pokazując te właśnie ciekawe zakątki.

Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju

W Jastrzębiu są także inne ciekawe miejsca przyrodnicze:

Anna Hetman: Od Szotkówki można przejść, przejechać częściowo wszystkie zakątki, nasze lasy ciekawie ukształtowane, w których znajdują się drzewa bardzo stare, również pomniki przyrody. Tych miejsc mamy kilka czy to las Biadoszek, las Kyndra i wiele, wiele innych atrakcji. Ta ścieżka łącznie z przepłynięciem np. rzeki Szotkówki to nawet dwie godziny albo ponad dwie godziny spacerów. Ścieżka jest możliwa do pokonania częściowo rowerem, bo również przez las prowadzą trasy rowerowe, ale częściowo pieszo, również kajakiem, więc w zależności od tego ile kto ma sił i kto wybiera jaką formę wypoczynku, może z tego swobodnie korzystać. Ekologiczne rozwiązania, zachęcamy wszystkich do odwiedzenia.

Fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Jastrzębie chce połączyć wszystkie miejsca, w których znaleźć można atrakcje przyrodnicze. Co ciekawe powstający szlak łączy się już z innym, istniejącym. Mówi Młodszy inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa jastrzębskiego magistratu, Aleksander Kaszak:

Aleksander Kaszak: Ten szlak przyrodniczy jest połączony z Żelaznym Szlakiem Rowerowym, czyli bardzo ważną atrakcją dla mieszkańców i turystów. Chętnie odwiedzaną. Podróżując, przemieszczając się po Żelaznym Szlaku Rowerowym, będzie można napotkać na oznakowane miejsca, które będą bezpośrednio prowadzić do atrakcji przyrodniczego szlaku, czyli np. do lasy Biadoszek czy do lasu Kyndra, czy też do miejsc, które posiadają bardzo duże walory krajobrazowe, ale te świetnie nadają się do rekreacji, czy takiej całodziennej turystyki miejskiej. W tych lasach znajdują się także pomniki przyrody, tam znajduje się m. in. największe drzewo w naszym mieście. Jest to dąb, który ma w obwodzie 500 cm. Oprócz tego znajdziemy również kierunkowskazy, chociażby do Parku Zdrojowego, ważnego miejsca w naszym mieście. Każdy zna Park Zdrojowy jako miejsce rekreacji, wypoczynku, a jest to również jednak miejsce, gdzie jest las i jest to bardzo ważny las, biorąc pod uwagę, że znajduje się w centrum naszego miasta.

Aleksander Kaszak, młodszy inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa jastrzębskiego magistratu

Na powstającym Szlaku Przyrodniczym w Jastrzębiu są także miejsca dobrze znane mieszkańcom:

Aleksander Kaszak: Warto również wspomnieć o Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego, to jest również jedno z miejsc na szlaku turystycznym. Jest to kompleks leśny, gdzie również jest miejsce do rekreacji, ale tam również znajdują się wspomniane już wcześniej, chociażby pomniki przyrody, są tam ptaki pod ochroną. Można się tam natknąć, chociażby na trzmielojada czy jastrzębia, myszołowa. Są to ptaki często występujące właśnie na terenach leśnych naszego miasta. Dolina rzeki Sztokówki jest to również bardzo ważny element krajobrazowy naszego miasta. Meandry Szotkówki są najcenniejszym elementem przyrody nieożywionej w naszym mieście, o czym również warto wspomnieć.

Fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Wędrując Szlakiem Przyrodniczym odwiedzić będzie można kilka kompleksów leśnych:

Aleksander Kaszak: Oprócz wspomnianych lasów Biadoszek i Kyndra, na szlaku znajduje się również las Pastuszyniec, Ruptawiec. To również są bardzo ważne miejsca warte odwiedzenia. Tam również znajdują się okazy przyrody ożywionej i nieożywionej. Można natknąć się na rzadkie okazy fauny i flory, chociażby na bluszcz pospolity, kopytnik, grążel żółty- to oczywiście przedstawiciele roślinności. Jeśli chodzi o ptaki, na pewno warto wspomnieć o puszczyku, przeróżnych gatunkach dzięcioła, można wspomnieć też o myszołowie, jastrzębiu czy trzmielojadzie.

Fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Szlak Przyrodniczy w Jastrzębiu ma już wytyczoną trasę, która wkrótce zostanie oznakowana – dodaje Aleksander Kaszak:

Aleksander Kaszak: To będą tablice bardzo jasno wskazujące, jak najprościej i najszybciej dojechać do danej atrakcji typu Park Zdrojowy czy las Pastuszyniec. W każdym z tych wymienionych miejsc znajdzie się tablica informacyjna, informująca o atrakcjach znajdujących się w danym miejscu. Będą tam wymienione najważniejsze okazy fauny i flory, będzie ławeczka, będzie być może stojak na rower, aby ten rower tam postawić i skorzystać z takiej już pieszej wycieczki typowo leśnej. W centrum to miejsce jest bardzo zurbanizowane, jednakże poruszając się Żelaznym Szlakiem Rowerowym, zbaczając z tego szlaku na oznakowane trasy, można rzeczywiście spotkać się bardzo blisko z prawdziwą naturą.

Fot. Łukasz Parylak / jastrzebie.pl

Powstający Szlak Przyrodniczy będzie dostępny dla wszystkich, co warto podkreślić, ma pełnić także bardzo ważną funkcję edukacyjną – mówi prezydent Jastrzębia Zdroju, Anna Hetman:

Anna Hetman: Oczywiście każdy może indywidualnie taką ścieżkę, trasę przebyć, ale głównie wśród dzieci i młodzieży chcemy promować i organizować takie grupowe zwiedzanie czy korzystanie z rekreacji. W minionym roku szkolnym już klasa z zespołu szkół nr 2 skorzystała z takiej możliwości. Od września będziemy realizować taki program lekcji o mieście, w którym różne sfery życia miasta chcemy pokazywać, m. in. naszą przyrodę i to dziedzictwo przyrodnicze, zachęcając dzieci i młodzież do odwiedzenia, a więc to będą takie grupowe trasy do odwiedzania. Te szlaki są w zasadzie już od kilku lat ukształtowane, natomiast w tej chwili przystępujemy do takiego oczywistego, jasnego oznakowania, aby każdy z każdego punktu miasta mógł przejść całą trasę, bo to naprawdę atrakcyjne tereny w naszym mieście.

Rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj