Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Odpocznij w parku przypałacowym w Czernicy [FOTO]

Facebook Twitter

Tablice edukacyjne, staw, ławki, plac zabaw dla dzieci oraz siłownia na świeżym powietrzu - to wszystko znajdziecie w przypałacowym parku w Czernicy. Warto zwrócić też uwagę na odrestaurowany, neogotycki pałac, w którym znajdują się instytucje użyteczności publicznej.

Czernica to niewielka miejscowość położona w powiecie rybnickim, w gminie Gaszowice. W tej miejscowości na uwagę najbardziej zasługuje pałac. Z tablicy informacyjnej możemy dowiedzieć się, że:

Pałac w Czernicy nazywany potocznie „Zameczkiem” pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku. Powstał w miejscu istniejącego tu wcześniej drewnianego dworu. Pałac był kilkakrotnie przebudowywany przez dawnych właścicieli. Ostatnia zmiana architektoniczna nastąpiła w 1937 roku, kiedy zdemontowano hełmy zdobiące ośmioboczne wieże pałacu. Ostatnim właścicielem dóbr dworskich był baron Hugo Georg Johann von Roth, który zmarł 1892 roku. Po zakończeniu II wojny światowej dwór przestał pełnić swą dawną funkcję. Pałac i zabudowania dworskie przejęło państwo zaś ziemię rozparcelowano. W pałacu mieścił się Urząd Stanu Cywilnego, później Szkoła Rolnicza a następnie Tuczarnia Czernica. W 1993 roku pałac został przekazany Radzie Sołeckiej i przeznaczony na działalność kulturalną jako Ośrodek Kultury „Zameczek”

W otoczeniu pałacu znajdowały się karczma, budynki zarządcy, mieszkania pracowników dworskich tzw. kazamat, stodoły, obory i drewniany spichlerz. Do dworu przylegały dwa stawy.

Pałac otacza park o powierzchni 2 ha. Rośnie w nim wiele pomnikowych drzew: dębów, lip czy – szczególnie cennych – grabów. Są to okazy ponad stuletnie. Uważne oko dostrzeże tutaj resztkę alei grabowej. Niestety, nie zachowały się dokumenty opisujące historię parku.

– czytamy dalej na tablicy informacyjnej.

Na terenie parku znajduje się też plac zabaw i siłownia pod chmurką, dla chcących odpocząć – ławki.

Znajdziemy tu także tablice informacyjne z opisami drzew rosnących w parku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj