Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Zagraj w grę terenową „Skarby Morawskich Wrót” [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

"Skarby Morawskich Wrót" to nazwa gry terenowej, w czasie której można poznać 15 atrakcji leżących na terenie 6 gmin: Gorzyc, Godowa i Krzyżanowic, Lubomi, Mszany i Marklowic. Niedzielny (18.06) rajd rozpoczyna turystyczną zabawę.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

„Skarby Morawskich Wrót”. O nowej grze terenowej rozmawiamy z Lucyną Gajdą, która od prawie 14 lat jest kierownikiem biura Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota.

Radio 90: Lokalna Grupa Działania Murarskie Wrota działa prężnie. Przed nami wydarzenie, które ma sygnalizować zmiany wprowadzone w Państwa ofercie.

Lucyna Gajda: W zasadzie nie jesteśmy nastawieni typowo na turystykę, jednak turystyka wiejska, aktywizacja tych terenów i podnoszenie atrakcyjności terenów wiejskich jest jednym z naszych najważniejszych celów. I udało nam się to zrealizować w ramach kolejnego projektu, który jest już na ukończeniu. Jest duży projekt współpracy pod nazwą „Nasze środowisko- naszą przyszłością”, gdzie współpracujemy ze Stowarzyszeniem Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej z terenu Polski oraz z czterema grupami usytuowanymi wzdłuż rzeki Prut we wschodniej Rumunii. Podjęliśmy bardzo dużo działań związanych z promocją m.in. turystyki, ale też związanych z ekologią… promujemy czyste środowisko, troskę o klimat. Obecnie realizowany projekt jest kontynuacją poprzedniego o nazwie „Epoca”, który również obejmował podobne zagadnienia.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

Lucyna Gajda, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota

Skarby Morawskich Wrót

Lucyna Gajda: Mocnym wydarzeniem, które przed nami, jest rajd rowerowy „Zielonymi Ścieżkami Morawskich Wrót”. Ma on charakter rajdu gwiaździstego. 18 czerwca każdy będzie mógł sam sobie wybrać trasę. Zapraszamy wszystkich uczestników na godzinę 17.00 do Mszany. Oferujemy naszym uczestnikom nową grę, zabawę, która uatrakcyjni poznawanie naszego terenu. Wydaliśmy tzw. paszport turystyczny pod nazwą „Skarby Morawskich Wrót”, gdzie mamy 15 atrakcji z naszego terenu, z obszaru 6 gmin, które wchodzą w skład LGD Morawskie Wrota. Przy każdej z 15 atrakcji będzie skrzyneczka „ze skarbem”, czyli z pieczątką. Udostępnienie tej pieczątki będzie ściśle powiązane ze skorzystaniem z aplikacji.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

Aplikacja Morawskich Wrót

Lucyna Gajda: Aplikacja na telefon już działa pod nazwą „Morawskie Wrota”, a teraz w tej aplikacji pojawi się gra „Skarby Morawski Wrót”. W aplikacji, tak jak w paszporcie drukowanym, będą informacje o atrakcjach, a najważniejszym elementem w opisie będzie do odsłuchania opowiadanie, bajka czy legenda związana z tym miejscem. Niektóre opowiadania nie są łatwe, bo kiedy mówimy o Marszu Śmierci i pomniku w Marklowicach, to trudno tutaj o uśmiech i pogodę ducha. Opowiadania nie są długie, ale trzeba będzie je uważnie odsłuchać. W treści będzie 3-cyfrowy kod, który nam pozwoli otworzyć skrytkę i dojść do pieczątki. W opowiadaniu nie będzie tylko oficjalnych informacji, podane będą w inny, ciekawy sposób… Ono naprawdę uatrakcyjni zwiedzanie terenu, szczególnie jeżeli będziemy z dziećmi, ale i dorośli mogą dowiedzieć się czegoś nowego.

Lucyna Gajda: Rajd będzie początkim kiedy paszporty zaczną być drukowane i trafią do punktów informacji turystycznej, do naszych domów kultury, do gmin. Również u nas bez problemu będzie można je pobrać. Jeżeli ktoś będzie w terenie i będzie dysponował tylko telefonem komórkowym, to dzięki specjalnemu kodowi QR będzie mógł pobrać też pieczątkę w wirtualnym paszporcie. To jest druga możliwość. Z jednej strony papier i to, co tradycja nam wskazuje, z drugiej równie dobra zabawa, ale wirtualnie.

Radio 90: Zabawa jest dla każdej grupy wiekowej, dostępna dla każdego.

Lucyna Gajda: Taki cel nam przyświecał, bo rowerzystów przybywa, tak jak ścieżek rowerowych. Chcemy zatrzymać tych rowrzystów, by zobaczyli, poznali te miejsca. Dobraliśmy 15 takich wyjątkowych atrakcji.

Radio 90: W regionie mamy piękne tereny do jazdy na rowerze.

Lucyna Gajda: Polecam, by zajrzeć do aplikacji „Morawskie Wrota”. Pokazuje wszystkie przyrodnicze obiekty w jednym miejscu, wszystkie lasy, nie tylko te sztandarowe meandry Odry, ale również pojedyncze drzewa, głazy narzutowe, które na naszym terenie są objęte ochroną.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

Lucyna Gajda:  Chciałam jeszcze prosić wszystkich użytkowników naszego paszportu turystycznego, wszystkich uczestników zabawy „Skarby Morawskich Wrót”, aby uszanowali te skrytki, aby szanowali pieczątki, które tam się znajdują. Niech to służy nie tylko jednej grupie osób.

Radio 90: Jakie projekty obecnie realizujecie w LGD Morawskie Wrota? Jakie macie plany?

Lucyna Gajda: To jest bardzo istotny dla nas moment, bo dobiega końca realizacja strategii 2015- 2023. Przypominam, że wtedy doszły do nas trzy nowe gminy: Lubomia, Mszana i Marklowice dołączyły do gmin: Gorzyce, Godów i Krzyżanowice. Teraz przygotowujemy nową strategię. Dorobek naszego stowarzyszenia jest bardzo duży i mimo, że środki, które pozyskujemy na rozwój terenów wiejskich, nie są wysokie, to i tak znacząco aktywizują mieszkańców. Ze starego etapu finansowania wracają do budżetu pewne środki, więc możecie Państwo liczyć jeszcze nawet na konkursy związane z przedsiębiorczością.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

Lucyna Gajda: Co nowego? Nowa strategia została 29 maja zatwierdzona przez Walne Zebranie i jest rozszerzona o możliwość sięgania po środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. Więc to jest znowu taki ukłon w stronę naszych mieszkańców, bo tam są środki na oddolne inicjatywy, związane z edukacją pozaszkolną dla dzieci czy z zajęciami dodatkowymi, warsztatami, z edukacją dla dorosłych. To ważna nowość w naszej strategii. Natomiast z Funduszu Rolnego, który również będzie współfinansował nasze działanie w przyszłości, będziemy realizowali podobne działania jak do tej pory. Znaczną część przeznaczamy na infrastrukturę, nacisk położony będzie na dziedzictwo kulturowe i na dziedzictwo przyrodnicze. Również dla przedsiębiorców będą środki tylko w tych tematach. To jest znaczące ograniczenie w porównaniu do poprzedniej perspektywy. Pojawiają się też nowe rodzaje projektów, nazywane partnerskimi, gdzie nie LGD będzie je realizowało, tylko nasi członkowie, nasze stowarzyszenia, nasze instytucje gminne będą mogły nawiązywać współpracę i realizować projekty partnerskie.

Radio 90: Za pośrednictwem LGD?

Lucyna Gajda: Tak, my będziemy mieli dla nich zaplanowane środki finansowe, ale rola LGD już nie będzie polegała jak do tej pory na prowadzeniu projektu, będziemy wybierali projekty, które są do dalszej realizacji przez naszych beneficjentów.

Radio 90: Co mają zrobić osoby chętne, stowarzyszenia czy też chętni młodzi ludzie, którzy chcą podjąć działalność gospodarczą? Jakie pierwszy krok powinni podjąć? Skontaktować się z LGD?

Lucyna Gajda: Informujemy na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych. Plakaty pojawiają się w gminach, na tablicach ogłoszeniowych. Natomiast ci zainteresowani powinni zawsze do nas dzwonić.

Pomysł na weekend: Zagraj w grę terenową "Skarby Morawskich Wrót"

Lucyna Gajda, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota

Lucyna Gajda kończy kierowanie biurem Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota, była na tym stanowisko prawie 14 lat.

Lucyna Gajda: Wszystko kiedyś się zaczyna, wszystko kiedyś się kończy i dojrzałam do tego, żeby podjąć tę decyzję. To jest najlepszy moment, tak jak wyjaśniłam, bo kończy się jeden etap finansowania, doprowadziłam praktycznie do pełnej realizacji, uzyskaliśmy dwa bonusy, dodatkowe środki… Chcę, żeby były jak najlepiej wykorzystane. Już wkrótce będzie, mam nadzieję, wybrana i wdrożona nowa strategia. Trzeba będzie się przygotować do realizacji nowych projektów EFS, co jest zupełną nowością dla naszego biura, nowy kierownik będzie to mógł dobrze ułożyć. Dla mnie te 13, 14 lat to był fantastyczny okres, w którym poznałam wielu ciekawych ludzi, mogłam z nimi współpracować, udało się zrealizować wiele przedsięwzięć, czasami trudnych, czasami trzeba było wracać, ponownie jakieś wnioski składać… Jeżeli ten efekt jest dobry, to naprawdę ta satysfakcja wynagradza wszystko. Teraz jest moment, żebym pomyślała o czymś innym, nie rezygnuje z pracy na rzecz ludzi, mam stowarzyszenie, w którym mogę się realizować. Moje doświadczenie dalej będzie służyło dla rozwoju naszej społeczności.

 

Adres:

  • Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota
  • ul. Raciborska 27
  • 44-350 Gorzyce

Aplikacja Morawskich Wrót jest do pobrania w Sklepie Google Play i App Store.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024