Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Żaglowce na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Facebook Twitter

Na Zamku Piastowskim w Raciborzu w tamtejszym muzeum oprócz wystaw ruchomych, możemy zobaczyć także te stałe. Jedną z nich są wyeksponowane żaglowce wykonane przez raciborzanina Wolfganga Beracza.

W domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu na I piętrze można zobaczyć żaglowce wykonane przez raciborzanina Wlfganga Beracza. Dziś jest już emerytem, kiedyś pracował w służbie więziennej. O tej jednej z wystaw stałych w muzeum przy zamku rozmawialiśmy z Grzegorzem Nowakiem z punktu informacji turystycznej:

Grzegorz Nowak: Te mniejsze statki, każdy egzemplarz tworzony był przez trzy lata. Na stworzenie jednego z tych większych egzemplarzy potrzeba było pięć lat pracy. Z tym największym egzemplarzem Pan Wofgang Beracz zdobył trzecie miejsce na świecie wśród modelarzy. Wszystkie szczegóły są także wykonane w środku modelu, choć tego nie widać. To wszystko to są prace ręczne, Pan Beracz robi wszystko sam, nie ma gotowych elementów, elementy tworzy sam.

Radio 90: Na wykonanie takich konstrukcji potrzebne jest osobne, duże pomieszczenie.

Grzegorz Nowak: Wcale nie, Pan Beracz stworzył te modele w swoim mieszkaniu w bloku, w którym mieszka w kuchni na stole.

Przed kilkoma laty Pan Beracz świętował ze swoją żoną 50. rocznicę małżeństwa i podarował jej w prezencie kolejny nowy żaglowiec.

Przypomnijmy, zamek został ponownie otwarty dla zwiedzających:

Na zwiedzanie zapraszamy od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, a weekendy od 10.00 do 18.00. Wejście co pełną godzinę z przewodnikiem. W tygodniu między 13.00 a 14.00 jest przerwa techniczna, nie będzie możliwości zwiedzania. W poniedziałki Punkt Informacji Turystycznej będzie nieczynny dla zwiedzających.

– czytamy na stronie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj