Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pomysł na weekend: Zobaczcie ruiny pałacu w Łubowicach

Facebook Twitter

To miejsce urodzenia poety Eichendorffa. Są ruiny i miejsce do spacerowania. Kolejna propozycja w naszym cyklu, w którym słuchaczom Radia 90 proponujemy ciekawe miejsca w regionie. Dziś wracamy do gminy Rudnik.

W centrum stylowego angielskiego parku istnieją ruiny rodzinnego pałacu poety Josepha von Eichendorffa, zbudowanego w latach 1780-1786 i przebudowanego w 1858 w stylu angielskiego neogotyku.

– czytamy na stronie gminy Rudnik. Obok ruin znajduje się muzeum Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, a w samych Łubowicach warto też rzucić okiem na kościół: w 1447r. wzniesiono drewniany, który przetrwał do końca XIX w., dopiero wtedy na jego miejscu zbudowano nowy w stylu neogotyckim.

Poeta Josepha von Eichendorff w Łubowicach spędził dzieciństwo.

Tu są pozostałości pięknego niegdyś rodzinnego pałacu. Na terenie starego parafialnego cmentarza, nieopodal parku i pałacu, spoczywają jego rodzice ( Caroline i Adolf) oraz rodzeństwo ( August, Gustav, Henriette i Louise). Ponieważ w Łubowicach mieszkańcy i kierownictwo Centrum Kultury i Spotkań starają się dbać o park i pałac – stanowi on dzisiaj malowniczą romantyczną ruinę. Teren wokół pałacu jest częściowo uporządkowany. Piękny park z aleją zachęca do spacerów. Aleja zwana jest „zajęczą” lub „leszczynową” (nazwa pochodzi z utworów poety, w zależności od tłumaczenia).

– podają na stronie wsi Łubowice. W sieci można znaleźć opowieści, że pod zamkiem znajdują się tunele docierające do okolicznych miejscowości na Raciborszczyźnie.

Pałac jest bardzo blisko Sławikowa, więc jeśli chcecie zwiedzić Sławików, to warto podjechać też do Łubowic, bo to odległość tylko 3,5 kilometra. W tej okolicy jest także Stary Młyn w Brzeźnicy.  To miejsce także proponowaliśmy jako pomysł na weekend.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2024