Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Popołudniowy spacer po parku przy szpitalu – to już dzisiaj

Facebook Twitter

Spacer po parku w szpitalu przy Gliwickiej w Rybniku. To propozycja na mały oddech po pracy czy szkole w środowe (6.09.).

spacer po parku
fot. rybnik.eu

Za ceglanym murem, wśród historycznej zabudowy i zieleni, będzie można posłuchać opowieści o dziejach lecznicy, zwiedzić neogotycką kaplicę oraz odwiedzić Galerię Pod Wieżą, gdzie prezentowane są prace pacjentów. Wydarzenie organizowane jest w ramach planowania rewitalizacji dzielnicy Rybnik-Północ. Rybnicki szpital psychiatryczny to miejsce z bogatą, ponad 130-letnią tradycją. Spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 przy wejściu na teren szpitala obok portierni przy ul. Gliwickiej 33. Wstęp wolny.

Przewodnikiem podczas historycznego spaceru będzie Krzysztof Kutryb, pracownik Szpitala, pedagog i pasjonat historii tego miejsca. Opowie on o dziejach szpitala oraz zaprezentuje współczesną działalność placówki. Podczas zwiedzania będzie można podziwiać ceglaną zabudowę kompleksu, wznoszącą się w jego południowej części zabytkową wieżę ciśnień oraz park. Szczególnie teren szpitalnego parku zasługuje na uwagę, ze względu na planowaną rewitalizację.

Miejsce to jest bowiem szczególne, pełne ciekawych wątków historycznych i urzekających walorów architektonicznych. Ta niezwykła wędrówka po terenach szpitala połączy bogatą historię tego miejsca ze współczesnością i będzie doskonałą okazją do poznania dziejów placówki

– zachęca Krzysztof Kutryb, przewodnik podczas historycznego spaceru.

Rybnicki szpital psychiatryczny to miejsce z bogatą, ponad 130-letnią tradycją. Grunty pod budowę placówki bezpłatnie przekazało miasto Rybnik, a 18 maja 1886 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Prowincjonalnego Zakładu dla Psychicznie Chorych – bo tak wówczas nazywał się rybnicki szpital.

Zaplanowany na 6 września spacer rozpocznie się o godzinie 17:00 przy wejściu na teren szpitala obok portierni przy ul. Gliwickiej 33. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane przez Wydział Rozwoju Miasta Rybnika w ramach prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 r.

Trwa głosowanie na rewitalizację parku szpitalnego. Głosować można stronie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego -Nazwa projektu w puli EKO: Zielony zakątek „Pod Wieżą”- rewitalizacja zabytkowego Parku na terenie SP ZOZ Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023