StartWiadomości Wiadomości dnia

Poseł Gadowski otrzymał odpowiedź ministra w sprawie kopalni Paruszowiec w Rybniku

Krzysztof Gadowski: Pytałem przecież, czy któraś ze spółek, zainteresowanych podmiotów gospodarczych wystąpiła z wnioskiem do Ministra Środowiska o koncesje na wydobycie złoża Paruszowiec, myślałem, że również jakieś inne podmioty, Polska Grupa Górnicza też występowała, może ktoś inny, myślałem,  że ta analiza zostanie bardziej poszerzona. Okazuje się, że Pan minister w dwóch zdaniach napisał, że nikt nie złożył wniosku o koncesję, że nikt nie jest na tyle przygotowany, żeby ten wniosek złożyć i do dzisiaj nic nie wpłynęło. Pytałem również jak to wydobycie, czy jak budowa tej kopalni wpłynie dzisiaj na te trendy, które głosi również Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, wszystkie opcje związane z czystością powietrza, tworzeniem odnawialnych źródeł energii, no a tu się okazuje, że Pan minister też powiedział, że nie jest w stanie odpowiedzieć. 

Poseł Gadowski pytał też w ministerstwie, na jakie wsparcie mogą liczyć władze Rybnika w walce z niską emisją:

Lapidarnie Pan minister odpowiedział, że także tworzony jest jakiś program innowacyjny, internetowy, który ma wskazać te miejsca, gdzie to zanieczyszczenie jest, pewien monitoring w ramach tego programu ma się pojawić, no ale to wszystko jest w fazie przygotowań i właśnie podkreślił, że miasto Rybnik też w tym bierze udział, natomiast jeśli chodzi o konkretną pomoc, to nawet Pan minister nie był zorientowany, że to miasto Rybnik, a właściwie Subregion Zachodni wystąpił o dotację, o dofinansowanie na wymianę kotłów i te pieniądze samorządowcy otrzymali, składając stosowne wnioski wcześniej. Wiedza ministerstwa i lapidarność odpowiedzi woła o pomstę do nieba.       

Na wniosek posła Gadowskiego w piątek za tydzień, 30 sierpnia, temat budowy kopalni Paruszowiec ma wrócić w Sejmie, w trakcie posiedzenia komisji Unii Europejskiej, w ramach której powołano specjalną podkomisję zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, energetyką i górnictwem. Zaproszenie zostało skierowane do Ministra Energii i Ministra Środowiska.

Zostaw komentarz