Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Program in vitro na Śląsku! Na razie na trzy lata, a wsparcie otrzyma ponad tysiąc par

Facebook Twitter

Program in vitro na Śląsku stał się faktem. Od dzisiaj (14.03) rusza rejestracja par, które chcą leczyć niepłodność z finansowym wsparciem województwa śląskiego.

Urodziła dziecko w altance
Fot. Pixabay

Program in vitro na Śląsku już działa. W naszym województwie  rusza wojewódzki program dopłat do leczenia niepłodności. Program próbowano wprowadzić w poprzedniej kadencji Sejmiku. Wówczas nie było zgody politycznej, teraz jest. Na ten cel samorząd przeznacza 20 mln złotych. Mówi radna sejmiku Katarzyna Stachowicz:

Katarzyna Stachowicz: Pary, które z wiadomych przyczyn zdrowotnych, nie mogą posiadać potomstwa, będą mogły sięgnąć po te środki, które dadzą im szczęście. Bardzo też tym szczęściem ich będziemy się cieszyć, mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku. To jest historyczna chwila ze względu na to, że wiemy, jakie to jest nieszczęście jeśli te pary rzeczywiście dziecka posiadać nie mogą.

Katarzyna Stachowicz

Katarzyna Stachowicz, fot. Patryk Pyrlik / UMWS

 

Program in vitro na Śląsku – już można się zgłaszać!

Wnioski można składać już dzisiaj. Urszula Koszutska wiceprzewodnicząca sejmiku śląskiego, ma nadzieję że dzięki programowi dopłat do in vitro na Śląsku zacznie przybywać dzieci:

Urszula Koszutska: W naszym regionie najważniejszym czynnikiem, który zagraża naszemu rozwojowi jest właśnie depopulacja. Jest problem związany z dzietnością w naszym regionie, dlatego to jest też taka forma, która ewentualnie zaproponuje małżeństwom, naszym parom, mieszkankom – potomstwo, które też pozwoli na rozwój naszego regionu.

Rekrutacja do programu par rozpoczęła się już dzisiaj. Mówi wicemarszałek Anna Jedynak Rykała:

Anna Jedynak Rykała: Jeśli osoba, rodzina będzie się rekrutowała, będzie miała koordynatora, opiekuna, który się z im skontaktuje, który będzie z nim rozmawiał i  przeprowadzi go i weprze w całej procedurze. Jestem z tego dumna, szczęśliwa, że nam się to ufało, że dziś startujemy, mimo tylu przeciwności.

Program in vitro na Śląsku

Wicemarszałek woj. śląskiego Anna Jedynak fot. Patryk Pyrlik / UMWS

Program dopłat do leczenia niepłodności metodą in vitro ma trwać w województwie śląskim trzy lata. Na realizację i promocję programu do 2026 roku zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł, czyli po 5 mln zł na każdy rok. Program adresowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących Województwo Śląskie. Jak zgłosić się do programu?

Zgłoszenia do Programu należy dokonać jedynie poprzez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie internetowej TUTAJ Realizatora, uzupełniając w formularzu swoje dane osobowe oraz wybierając klinikę Katowice. Konsultant z kliniki InviMed w Katowicach skontaktuje się z zainteresowanymi telefonicznie w ciągu 7 dni roboczych, licząc od momentu wysłania formularza, w celu umówienia wizyty kwalifikującej do Programu. Decydować będzie kolejność zgłoszeń złożonych poprzez formularz kontaktowy.

Wsparciem w ramach Programu opracowanego przez Samorząd Województwa Śląskiego objętych zostanie 1 230 par. Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących nasz region od co najmniej 3 pełnych miesięcy poprzedzających dzień kwalifikacji do Programu (przynajmniej jedna osoba z pary). Ponadto, do Programu zostaną zakwalifikowane pary, które mają wskazania medyczne zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności oraz rekomendacjami w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności, spełniają określone ustawą warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka. Wiek kobiety musi się mieścić w przedziale od 20 do 42 lat według rocznika urodzenia. Każda para będzie mogła skorzystać z 3 prób zapłodnienia pozaustrojowego w trakcie realizacji Programu.

Niepłodność została sklasyfikowana przez WHO, Światową Organizację Zdrowia jako choroba. In-vitro to skuteczna metoda radzenia sobie z nią

– podsumowuje radna Sejmiku Alina Bednarz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj