Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Zagrać może każdy [materiał partnera]

Facebook Twitter

Śląsk szachami stoi. W dniach 17-19 grudnia w katowickim Spodku odbędzie się największa tegoroczna impreza szachowa w Europie, do tego w trybie open, więc zagrać może każdy. To niepowtarzalna okazja do tego, aby w drodze losowania można było zagrać z arcymistrzem. Już dziś swoją obecność potwierdziło ponad 500 zawodników.

Fot. katowice2017.eu

Rozmawialiśmy z Michałem Paździorą, wiceprezesem Śląskiego Związku Szachowego do spraw organizacyjnych.

Radio 90: Przed nami prestiżowe zawody szachowe.

Michał Paździora: Tak, od 17 do 19 grudnia w Spodku w Katowicach odbędą się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. W zawodach weźmie udział około 550-600 uczestników z różnych części Europy, głównie z Polski.

Radio 90: Nie po raz pierwszy organizujecie mistrzostwa Europy.

Michał Paździora: W 2017 roku zorganizowaliśmy bardzo duże mistrzostwa Europy, w zasadzie największe. Startowało w nich 1200 zawodników, Europejska Federacja Szachowa była zadowolona z tej współpracy i dostaliśmy możliwość organizowania kolejnych mistrzostw. W tamtym roku mistrzostwa odbyły się niestety w formule online, w tym roku już w formule stacjonarnej, ale z ograniczeniami liczby uczestników.

Radio 90: Mistrzostwa odbędą się z publicznością?

Michał Paździora: Trochę publiczności będzie, będą oczywiście ograniczenia, ale zapraszamy też wszystkich kibiców do śledzenia strony internetowej www.katowice2021.eu, będzie tam transmisja mistrzostw online. Będzie tam można śledzić czołowe partie, a także będą wyniki, zdjęcia, wywiady.

Michał Paździora, wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego do spraw organizacyjnych, Fot. Radio 90

Radio 90: No właśnie, ten tryb online jest profesjonalnie przygotowany, oparty też o komentarz.

Michał Paździora: Będzie komentarz w języku polskim oraz angielskim, w angielskim właśnie dlatego, że zawody mają charakter międzynarodowy.

Radio 90: Kto może wziąć udział w zawodach?

Michał Paździora: Zawody mają charakter otwarty. Będzie jedna grupa, w której będą grali mężczyźni, kobiety, dzieci oraz seniorzy. Szachy łączą pokolenia – pod takim hasłem organizujemy też festiwal szachowy w Ustroniu. W szachach nie ma znaczenia wiek, płeć, kolor skóry, wyznanie- bardzo nam się to w szachach podoba. Każdy będzie miał szansę zostać Mistrzem Europy.

Radio 90: W tej formule każdy ma szanse.

Michał Paździora: Każdy ma szanse, do tego jest to niepowtarzalna okazja, żeby w drodze losowania mieć okazję rozegrania partii z arcymistrzami, w tym z naszym najlepszym polskim zawodnikiem Janem-Krzysztofem Dudą. Dodajmy, że ma on jeden z najlepszych rankingów na świecie.

Jan-Krzysztof Duda, Fot. Radio 90

Radio 90: Czy wiemy, kto jeszcze wystąpi?

Michał Paździora: Zagrają najlepsi polscy zawodnicy, będzie grał też były Mistrz Europy Aleksander Motylew. Myślę, że arcymistrzowie, którzy zagrają, przyciągają największą uwagę szczególnie młodych, początkujących zawodników. Spotkanie z arcymistrzem to jest na pewno coś wyjątkowego.

Radio 90: Szachy stają się coraz bardziej popularne?

Michał Paździora: Tak, pomogła nam też w tym pandemia. Co prawda utrudnione jest kontaktowe granie ze sobą, ale szachy przeniosły się do internetu i z powodu pandemii więcej ludzi w nie gra w Polsce, Europie i na świecie. Pojawiają się także filmy i seriale związane z szachami. Także wyniki Jana Krzysztofa Dudy- zdobywcy Pucharu Świata w tym roku- powodują, że ta dyscyplina się spopularyzowała. My jako Śląski Związek Szachowy bardzo się z tego powodu cieszymy. Widzimy, że nasza praca ma coraz większy sens.

Fot. katowice2017.eu / Walusza Fotografia

Radio 90: Szachy błyskawiczne mogą cieszyć oko, wystarczy znać podstawy.

Michał Paździora: Aby być dobrym kibicem, trzeba znać podstawy tej gry. W innych dyscyplinach sportowych nie zawsze tak jest. W szachach błyskawicznych będziemy grać tempem 3 minuty plus 2 sekundy. Będzie jedenaście podwójnych rund, czyli każdy zawodnik zagra 22 partie. To, że będzie mało czasu, powoduje, że te rozgrywki stają się coraz bardziej widowiskowe.

Rozmawialiśmy z Andrzejem Matusiakiem, prezesem Śląskiego Związku Szachowego. Nasz rozmówca podkreśla, że aby takiej rangi turniej mógł się odbyć w Polsce, potrzeba dobrej woli wielu ludzi.

Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego; Fot. Radio 90

Radio 90: Śląski Związek Szachowy po raz kolejny organizuje sztandarową imprezę szachową w Polsce.

Andrzej Matusiak: Organizujemy mistrzostwa Europy stacjonarnie, na żywo. To po raz drugi, pierwszy raz organizowaliśmy takie zawody w 2017 roku. W tamtym roku z powodu pandemii impreza odbyła się w trybie online. W tym roku liczyliśmy na pobicie rekordu, jeżeli chodzi o ilość uczestników, niestety ograniczenia i limity, jakie nas obowiązują, uniemożliwiają nam to. Możemy na zawodach maksymalnie przyjąć 700 uczestników, ale mamy dobrą informację dla wszystkich, którzy chcieliby zagrać w tych zawodach, ponieważ można się jeszcze zgłaszać, także zachęcamy. Drugą dobrą informacją jest to, że wpisowe nie uległo zmianie i jest takie samo jak w pierwszej transzy.

Radio 90: W tym roku patronat honorowy nad imprezą objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Andrzej Matusiak: Dużo nam pomaga pan Łukasz Szrajber, to dzięki jego inicjatywie szachy zostały tak ożywione, mamy Puchar Polski z cennymi nagrodami. Nigdy do tej pory zwycięstwo w turniejach szachowych nie wiązało się z tak cennymi nagrodami. Pan Łukasz ma dużo pomysłów i my jako Śląski Związek Szachowy jesteśmy mu za to wdzięczni.

Fot. katowice2017.eu / Walusza Fotografia

Radio 90: Dlaczego warto wziąć udział w tym turnieju?

Andrzej Matusiak: W tym roku to jest największa otwarta tego typu impreza w Europie. Warto śledzić te mistrzostwa choćby ze względu na Jana Krzysztofa Dudę, jest to Wicemistrz Świata w szachach szybkich. Będzie transmisja online i my serdecznie wszystkich państwa zapraszamy.

Radio 90: Szachy na Śląsku prężnie się rozwijają?

Andrzej Matusiak: Już dziś wiemy, że Europejska Federacja Szachowa chciałaby, abyśmy także w 2022 roku zorganizowali kolejne mistrzostwa Europy. Wiedzą o naszym potencjale, także wiedzą o potencjale Katowic, które są bardzo przychylne szachom. Miasto Katowice wspólnie ze Śląskim Związkiem Szachowym organizuje bardzo dużo wspólnych imprez. To m. in. turniej przyjaźni polsko-węgierskiej, na który przyjeżdża około 1000 uczestników z całego świata. Mając też na uwadze wsparcie województwa śląskiego w tym urzędu marszałkowskiego, pana Adama Mokrysza właściciela firmy Mokate, który całym sercem wspiera szachy oraz wsparcie Funduszu Górnośląskiego w tym panów Krystiana Stępnia i Jacka Mikiety, wiemy, że możemy organizować imprezy szachowe na najwyższym światowym poziomie.

Fot. katowice2017.eu / Walusza Fotografia

Radio 90: Europejska Federacja Szachowa zaufała Śląskiem Związkowi Szachowemu.

Andrzej Matusiak: Tak, ponieważ na Śląsku jest niesamowity potencjał organizacyjny, jest dobrze zlokalizowane miejsce, Katowice jest miastem mocno się rozwijającym. Mamy także tutaj prężnie działające lotnisko. Dojazd na Śląsk do Katowic jest dojazdem nieskomplikowanym- to jest jedna zaleta. Drugą zaletą jest przychylność władz miasta, o której już wspomniałem. To powoduje, że jest odpowiednia atmosfera, do tego mamy Spodek, który dla Polaków jest ważnym symbolem.

Radio 90: Każdego roku na Śląsku odbywa się także inna wielka impreza szachowa.

Andrzej Matusiak: My jako Śląski Związek Szachowy postanowiliśmy także, że zorganizujemy śląski festiwal, który będzie zawsze na Śląsku, jest to festiwal szachowy Szachy łączą pokolenia”. Na pierwszej edycji gościł u nas Anatolij Karpow, na kolejnej Garri Kasparow, teraz chcemy zaprosić kolejnego mistrza świata. Osoby, które już były na naszej imprezie wiedzą, że tam są nie tylko szachy, ale także inne imprezy kulturalne i sportowe. Ustroń jest przepięknym miastem, tam też dobra współpraca z samorządowcami owocuje i powoduje, że chce nam się pracować.

Fot. katowice2017.eu / Walusza Fotografia

Radio 90: Jaka jest aktualnie kondycja szachów na Śląsku?

Andrzej Matusiak: My już przygotowujemy się do 100-lecia istnienia Śląskiego Związku Szachowego, to już w 2024 roku. Chcemy, żeby ten rok był wyjątkowy a nasze działania, żeby odbiły się echem w całym szachowym świecie. Ciekawostką jest to, że posiadamy dokument świadczący o założeniu w 1924 roku Śląskiego Związku Szachowego. Dziś wiele innych związków wojewódzkich bierze z nas przykład, jesteśmy związkiem silnym pod kątem sportowym i organizacyjnym. Mamy zorganizowane dodatkowe ligi, organizujemy drużynowe mistrzostwa Śląska na Stadionie Śląskim.

Radio 90: Dziękuję za rozmowę.

Dziękujemy i zapraszamy na mistrzostwa.

Rozmawiał Przemek Niedźwiecki. Zapisy i więcej informacji na Stronie Śląskiego Związku Szachowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj