Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przez wysokie ceny drzew, Żory nie potrafią zrealizować planu posadzenia 750 drzew na 750-lecie miasta

Facebook Twitter

Miasto Żory chciało na jubileusz 750-lecia posadzić 750 drzew. Niestety nie ma chętnych, którzy chcieliby to zrobić, za cenę proponowaną przez urzędników. W budżecie na ten cel zabezpieczono 350 tysięcy złotych, najtańsza oferta wyniosła ponad 450 tysięcy.

Rynek w Żorach, widok z lotu ptaka

 Musieliśmy unieważnić przetarg

– przyznaje Adrian Lubszczyk Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta w Żorach.

Adrian Lubszczyk: Niestety nie udało nam się rozstrzygnąć tego przetargu. Z uwagi na wysokie ceny musieliśmy tutaj przetarg odwołać, nie rozstrzygać go.

Radio 90: Ale miasto ambitnie chce ten plan zrealizować?

Adrian Lubszczyk: Uważamy, że projekt jest warty realizacji, że w tych pieniądzach, które założyliśmy, jak najbardziej ten projekt można zrealizować. Zgłasza, że w zeszłym roku zasadziliśmy w naszym mieście 1000 drzew. Były to drzewa znacznie większe, spodziewamy się, że kolejny przetarg przyniesie lepszy efekt.

750 drzew ma zostać posadzonych we wszystkich dzielnicach Żor:

Adrian Lubszczyk: Przede wszystkim w tych przestrzeniach dzielonych. Na różnego rodzaju zieleńcach, placach. Ale także w pasach przydrożnych, tam, gdzie jest to możliwe i bezpieczne. Jeżeli chodzi o gatunki drzew, to naprawdę przeróżne gatunki: buki, dęby, drzewa owocowe. To wszystko zostało dokładnie opisane w specyfikacji przetargowej. Dokładne liczby tych drzew także zostały podane. To są wszystko drzewa o przekroju pnia między 8 a 10 cm. 750 drzew na 750 lat miasta Żory, takie symboliczne uczczenie i też zostawienie pamiątki z tego jubileuszu dla przyszłych pokoleń.

Drugi przetarg został już ogłoszony. Czy będą chętni, dowiemy się za kilka tygodni. Drzewa muszą zostać zasadzone najpóźniej w listopadzie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj