Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pszowscy radni apelują o zmianę terminu wymiany kopciuchów

Facebook Twitter

Apel pszowskich radnych w/s wymiany "kopciuchów". Chodzi o zmianę terminu wymiany, upływa on z końcem tego roku. Nowy termin miałby dotyczyć tylko tych mieszkańców, którzy zamierzają podłączyć się do sieci gazowniczej lub skorzystać z ciepła sieciowego.

W uzasadnieniu czytamy, że „celowym jest skorzystanie z możliwości wykonania przyłącza gazowego lub włączenie do sieci dystrybucji przemysłowej eliminując tym samym wykorzystanie węgla kamiennego w celu ogrzewania budynków”.

W Pszowie nadal prowadzone są prace związane z budową sieci gazowej. Istnieje również możliwość podpisania umowy z właścicielem sieci dystrybucji ciepła sieciowego.

Niestety w obu przypadkach terminy realizacji nie pokrywają się z zapisami uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Szacuje się, że w mieście ponad połowa zanieczyszczeń pochodzi z indywidualnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Pszowscy radni stanęli w obronie tych mieszkańców, którzy zamierzają wymienić starego „kopciucha” na nowoczesną instalację gazową. Podczas ostatniej sesji przyjęto apel, który trafi do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zapisy „uchwały antysmogowej”

W 2017 r. w województwie śląskim zaczęła obowiązywać uchwała antysmogowa. Przewiduje ona, że do końca 2021 roku zostaną usunięte kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty produkcji oraz kotły nie posiadające tablicy znamionowej. Do użytku dopuszczone są jedynie kotły, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012.

Apelują o nowy termin

Pszowscy radni postanowili zaapelować do Sejmiku Województwa Śląskiego o zmianę ostatecznego terminu wymiany starych kopciuchów. Nowy termin miałby dotyczyć tylko tych mieszkańców, którzy zamierzają podłączyć się do sieci gazowniczej lub skorzystać z ciepła sieciowego. W uzasadnieniu czytamy, że „celowym jest skorzystanie z możliwości wykonania przyłącza gazowego lub włączenie do sieci dystrybucji przemysłowej eliminując tym samym wykorzystanie węgla kamiennego w celu ogrzewania budynków”.

W Pszowie nadal prowadzone są prace związane z budową sieci gazowej, która docelowo umożliwi mieszkańcom zmianę systemów centralnego ogrzewania. Istnieje również możliwość podpisania umowy z właścicielem sieci dystrybucji ciepła sieciowego. Niestety w obu przypadkach terminy realizacji nie pokrywają się z zapisami uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zanieczyszczenia z węgla

Tymczasem ponad połowa całkowitej emisji zanieczyszczeń do powietrza pochodzi z indywidualnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Powodem jest użytkowanie kotłów o niskiej efektywności energetycznej, nie spełniających norm emisyjnych oraz spalania w nich paliw o niskiej kaloryczności i wysokiej zawartości siarki i popiołu.

Apel radnych został przekazany do sejmiku województwa śląskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj