StartWiadomości Wiadomości dnia

Racibórz na 5-metrowym obrazie

Na początku zrodził się pomysł, aby na jednej ze ścian raciborskiego Muzeum stworzyć mural. Marcin Parzonka, koordynator Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości przy szkole wyższej w Raciborzu, mówił, że mural byłoby idealnym połączeniem historii z nowoczesnością. Muralu zrobić się nie udało, ale powstał obraz wielkoformatowy i choć ma wymiary 2,40 na 5,10 metra, to jest tak zrobiony, że będzie go można rozmontować i przenosić. Zanim poskładano blejtramy, przygotowano farby, pędzle czy rzutnik, wybrano koncepcję, która opiera się na zestawieniu XVIII-wiecznej mapy Raciborza z najbardziej rozpoznawalnymi elementami architektury miasta.

Autorki obrazu, wykorzystując wcześniejsze wizualizacje swych projektów dotyczących muralu, założyły realizację projektu malarskiego, nie chcąc zbliżać się nawet do plakatu czy fotografii.

Naszym celem było oddanie wrażenia pewnej warstwowości przedstawienia, więc kompozycja jest celowo „niewyczyszczona”. Farba powoduje zachlapania, a pędzel pozostawia charakterystyczny ślad. W obrazie przenikają się warstwy prostego graffiti na surowej ścianie XVIII-wiecznej mapy miasta opracowanej kolorystycznie i szkicowo potraktowanych, ale rozpoznawalnych, motywów architektonicznych Raciborza – wyjaśnia Magdalena Gogół- Peszke.

Prace nad projektem rozpoczęto 18 maja. Była to wspólna praca 6 studentek II roku edukacji artystycznej: Magdy Rymer, Samanty Pieczki, Weroniki Fichny, Patrycji Spyry, Hani Kruczak i Patrycji Piechuli i ich wykładowczyni – dr Magdaleny Gogół- Peszke.

 

Zostaw komentarz