Racibórz: Rynek się zmieni. Kto nada mu nowe oblicze?
Racibórz chce zmodernizować swój rynek. Aż 55 pracowni architektonicznych będzie ubiegać się o prawo do zagospodarowania na nowo głównego placu miasta. Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu. Jakie pomysły na rynek się pojawią?
Rynek w Raciborzu: mają pojawić się drzewa
Ogłoszony w ubiegłym miesiącu konkurs na zagospodarowanie przestrzeni centralnego placu miejskiego zorganizowany przez Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich we współpracy z Urzędem Miasta Racibórz, wzbudził duże zainteresowanie wśród projektantów. W sumie wpłynęło 60 wniosków, ale z powodu błędów formalnych kapituła odrzuciła 5 z nich. Do udziału w konkursie zostało zatem dopuszczonych 55 uczestników.
Urzędnicy mają nadzieję, że tak duże zainteresowanie stworzeniem projektu płyty rynku daje gwarancję wysokiego poziomu i wyboru bardzo dobrego projektu, uwzględniającego wszystkie wymogi ujęte w regulaminie. Na składanie prac konkursowych wyznaczono czas do 15 maja 2023 roku.
Głównym celem konkursu jest ograniczenie ilości betonu i zazielenienie miast. Jest to duży krok do utworzenia w Mieście Racibórz parku kulturowego. W trakcie tworzenia projektu raciborskiego rynku, należy pamiętać o zachowaniu jego historycznego i zabytkowego charakteru. Uczestnicy konkursu powinni w swoich projektach uwzględnić nawierzchnie, latarnie, ławki, ogródki gastronomiczne i kosze na śmieci. Elementy te muszą być ze sobą spójne. Nawiązując do historycznego układu rynku od architektów, będzie wymagane zaprojektowanie nasadzeń drzew na owalnej linii wokół kolumny maryjnej i odtworzenie współczesnej wersji zdroju wodnego na wzór historycznej rorkastli.
Czytaj także:
- Żory: Mimo znaków wjeżdżają na rynek
- Cieszyn: na rynku już rosną drzewa. Trwa rewitalizacja całego placu
- Oddychać pełną piersią. Tężnia w Raciborzu niebawem zacznie działać