Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Radlin: Rozpoczęły się prace związane z powstaniem Parku Jordanowskiego

Facebook Twitter

Najpierw był projekt teraz czas na realizację. W Radlinie rozpoczynają się prace związane z założeniem Parku Jordanowskiego. Zielone tereny przy ul. Rydułtowskiej, niewykorzystany dotąd obszar miasta, zostaną zaadoptowane na potrzeby parku miejskiego, o funkcjach rekreacyjnych.

Fot. miasto.radlin.pl

Projektanci uwzględnili również historyczny charakter tego miejsca, miejsce upamiętniające ofiary Szybu Reden z II wojny światowej zostanie zachowane. Na całość prac wykonawca ma dwa lata. Stworzenie Parku Jordanowskiego w Radlinie, to pierwszy etap projektu „Dobry Klimat dla Radlina”, na który miasto zdobyło 9 mln złotych z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Plan stworzenia parku położonego bliżej centrum Radlina (istniejący – Park na Obszarach – oddalony jest od centrum ok. 3 km) przyświeca władzom samorządowym w mieście już od kilku lat. Postulat, nazwany swego czasu „central parkiem w Radlinie”, pojawił się podczas prac konsultacyjnych nad Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin.

Zaproponowano wówczas na teren przy ul. Rydułtowskiej – zarówno na zielonych terenach niegdysiejszego boiska lekkoatletycznego, jak i przy Pomniku Ofiar Szybu Reden. Chcąc pogodzić wyjątkowy charakter miejsca (kopalnia Reden była świadkiem tragicznych wydarzeń w czasie II wojny światowej) postanowiono całość parku podzielić na obszary tematyczne – miejsce refleksji (przy pomniku) oraz miejsce rekreacji (na dawnym boisku oraz na zielonych terenach prowadzących do ul. Hallera). Całości patronuje idea „parku jordanowskiego”, czyli tworzenia zielonych miejsc rekreacyjno-sportowych, które są jednocześnie przestrzenią do nauki historii.

Firma, która wykonuje prace, rozpoczęła inwestycję na wysokości dawnego boiska – głównie w zakresie przygotowania terenu do inwestycji i prac geodezyjnych.

Drugim etapem tego zadania będą prace na pl. Radlińskich Olimpijczyków – plac także przejdzie rewitalizację i stać ma się oazą zieleni parkowej i miejscem do rekreacji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj