Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rozbiórka dworca w Rydułtowach: „Przejęliśmy od PKP duży kłopot, teraz go rozbieramy” [FOTO]

Facebook Twitter

Rozbiórka dworca w Rydułtowach już trwa. Z burmistrzem Rydułtów Marcinem Połomskim rozmawiamy o tym dlaczego dworzec PKP jest rozbierany i co tam będzie.

Rozbiórka dworca w Rydułtowach

Rozbiórka dworca w Rydułtowach

Nowy dworzec PKP nie będzie tak dużym budynkiem jak ten stary

– słyszymy w Rydułtowach. Z wiadomosci Radia 90 wiecie, że ruszyła rozbórka dworca PKP w tym mieście.

Marcin Połomski: Kiedy pokazała się informacja, że chcemy coś z tym zrobić, to okazało się, że wszyscy się tym interesują. Natomiast kiedy spotykałem się tutaj z osobami, które broniły tego budynku, pytałem, czy tam byli. Nie wszyscy nawet wiedzieli, że takie coś jest.

Rozbiórka dworca w Rydułtowach

Nowy budynek będzie parterowy, około 80 m2 powierzchni. Burmistrz Marcin Połomski przypomina, że pozwolenie na rozbiórkę dworca dostali w 2018 roku, a przejęcie od PKP dworca było przejęciem dużego kłopotu.

Budynek nie nadawał się do modernizacji

– mówi Połomski, z którym rozmawiał Jan Bacza.

Marcin Połomski: Po pierwsze stoi za blisko torowiska. Jest problem, żeby go przystosować do osób niepełnosprawnych, należało bardzo dużo elementów przebudować, rozebrać, żeby cokolwiek z tej tkanki istniejącej zachować. Jest to ekonomicznie nieuzasadnione, dlatego podjęliśmy decyzję o wystąpienie o pozwolenie na rozbiórkę. Kiedy udało się pozyskać środki, mamy pomysł jak to ma na nowo wyglądać, przystąpiliśmy do działań.

Radio 90: Środki na rozbiórkę czy już na inwestycję?

Marcin Połomski: Środki i na rozbiórkę, i inwestycję, bo jest to realizowane w ramach środków norweskich. Pierwszy etap to jest rozbiórka starego obiektu, drugim etapem jest zagospodarowanie tego terenu, jest budowa drogi, która będzie łączyła obecny teren dworca z ulicą Adama Mickiewicza. Tym samym skomunikujemy też i otworzymy dla mieszkańców teren szybu Leon III. Droga się już buduje, dworzec się rozbiera, jesteśmy po otwarciu ofert na zagospodarowanie tego terenu centrum przesiadkowego. Ostatnim etapem będzie budowa samego obiektu dworca.

W miejscu starego dworca kolejowego powstanie centrum przesiadkowe, przy okazji budowanej tam drogi, zaplanowano zatokę autobusową, by można było wysiąść przed samym dworcem. Droga ma być gotowa pod koniec stycznia 2024 roku, w pierwszym kwartale przyszłego roku ma być gotowe zagospodarowanie terenu.

Rozbiórka dworca w Rydułtowach

Na budowę samego bydynku nowego dworca Urząd Miasta szuka jeszcze środków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023