Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik nagrodził ludzi kultury. Kto otrzymał wyróżnienie?

Facebook Twitter

Janusz Rzymanek, Romana Kuczera, Remigiusz Michalik, zespół 6 na 6 oraz Chór im. Adama Mickiewicza z Niedobczyc - nagrodzeni w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Rybnik nagrodził ludzi kultury
Romana Kuczera

Rybnik nagrodził ludzi kultury

W Teatrze Ziemi Rybnickiej wyróżniono w niedzielę (14.01.) tych, którzy zdaniem władz miasta przyczyniają się do dbania o promocję Rybnika. Na miejscu był Arkadiusz Żabka.
Mówi Romana Kuczera dyrektor Szkoły Muzycznej w Rybniku nagrodzona z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej.

Romana Kuczera: Dla mnie to jest wielkie wyróżnienie. To jest taki moment, kiedy obchodzę bardzo wiele okrągłych rocznic, czyli 20 lat bycia dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej, 40 lat pracy dydaktycznej, no i w tym roku szkoła obchodzi 90-lecie. My działamy, robimy, staramy się w dobrych warunkach rybnickich, gdzie Rybnik zapewnia te możliwości działania w kulturze, działamy, robimy. Natomiast to jest taka oczywista oczywistość, że się dzieje dobrze w kulturze, że właściwie to jest czymś tak bardzo oczywistym, że te nagrody są takie jakby niekoniecznie potrzebne, bo to po prostu jest.

Rybnik nagrodził ludzi kultury. Janusz Rzymanek

Kolejny nagrodzony to Janusz Rzymanek. Jego głos można usłyszeć w komunikacji miejskiej czy w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej. Od ponad 30 lat z kamerą pokazuje, jak zmienia się miasto, w ostatnim czasie skupia się na promocji rybnickiego deptaka.

Janusz Rzymanek: Mam taką retrospekcję jak Rybnik wyglądał 30 lat temu i trochę więcej. Nie sądziłem, że ktoś mnie kiedyś zauważy. Zawsze myślałem, Rzymanek zawsze był, Rzymanek zawsze będzie. Był na miejscu, był na posterunku. On ma czas. Tymczasem okazało się, że w tym roku ja. Mam oczywiście pewne plany. Trzeba mocniej przykręcić śrubę na rybnickim deptaku i mam zamiar razem z Jackiem Kamińskim rozwijać. Trochę covid pokrzyżował plany, ale wrócimy na rybnicki deptak na pewno.

Remigiusz Michalik

Wśród wyróżnionych jest również Remigiusz Michalik, na co dzień pracownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, a po pracy aktor amator i pasjonat historii, ocalający od zapomnienia rybnickie schrony:

Remigiusz Michalik:  Tu zaskoczenie. Ale, ale z drugiej strony takie spełnienie, bo człowiek na wielu dziedzinach działa. Tu aktorstwo, jeżeli chodzi o teatr „Safo”. Pogrywam też, bo ja nie mówię, że jestem aktorem, bawię się w to aktorstwo na stare lata. W filmach czy trailerach. Od Krzysztofa spadło do jego różnych powieści. Do tego jeszcze ta działalność związana ze schronami, z poszanowaniem, ocaleniem od zapomnienia historii miasta, regionu Śląska, propagowanie śląskości.

Michał Myszor

Przyznano też nagrody zespołowe. Jedną z nich otrzymał zespół wokalny 6 na 6. Mówi Michał Myszor szef zespołu:

Michał Myszor: Bardzo cieszy to, że jesteśmy po tylu latach jeszcze widoczni, że ktoś nas zauważa i nas w jakiś sposób wynagradza. Jest to niszowe, niszowe śpiewanie. Muzyka, która daje nam dużo satysfakcji. Mam nadzieję, że naszym słuchaczom również. Ale jest to trudne. I tak szczerze, gdyby nie nasza pasja, gdyby nie nasze zaangażowanie, takie typowe zaangażowanie pasjonatów to, to myślę, że byśmy już dawno z tego zrezygnowali.

Radio 90: A co jest tym motorem?

Michał Myszor:  Jest kilka rzeczy. Miłość do tego, co robimy, czyli jednym słowem muzyka kameralna, muzyka wokalna a cappella. No i to, że się widzimy w takim, a nie innym gronie. To powoduje, że możemy po prostu dalej współpracować i pracować.

Wacław Mickiewicz

Wyróżniono również Chór im. Adam Mickiewicza z Rybnika Niedobczyc. Mówi dyrektor chóru Wacław Mickiewicz:

Wacław Mickiewicz: Jesteśmy najstarszym mieszkańcem Niedobczyc. Skończyliśmy w zeszłym roku 110 lat i choćby z tego samego powodu nagroda może się nam nie należy, ale zostaliśmy zauważeni i w ten sposób nagrodzeni. Jesteśmy niezwykle wdzięczni wnioskodawcom i kapitule, która tę nagrodę nam przyznała. Postaramy się, żebyśmy sprawdzili się jako nagrodzeni i dalej śpiewali i sprawiali ludziom przyjemność.

Galę uświetnił Śląski Festiwal Operetki. Nagrodzeni otrzymali nagrody finansowe, indywidualne w wysokości 9.000 zł brutto, a zespołowe w 11.500 zł brutto.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj