Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nagroda Juliusz dla Wojciecha Orlińskiego: Myślę o Koperniku, jak o patronie naszych czasów

Facebook Twitter

Nagroda Juliusz w tym roku przyznana została za biografię Mikołaja Kopernika. Otrzymał ją pisarz i dziennikarz Wojciech Orliński

Pisarz i dziennikarz Wojciech Orliński wyjeżdża z Rybnika ze nagrodą Juliusz, statuetką i czekiem na 50 tysięcy złotych. Jego książką o Mikołaju Koperniku uznana została za najlepszą biografię roku. Już po raz ósmy przyznano Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz, wyróżnienie dla autorów najciekawszych pozycji biograficznych wydanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dzieło o Koperniku, to kolejna biografia, która wyszła spod pióra Orlińskiego. To najwspanialszy październik mojego życia – mówił tuż po ogłoszeniu wyników naszemu reporterowi Arkadiuszowi Żabce, zwycięzca tegorocznej edycji konkursu:

Wojciech Orliński: Moja poprzednia biografia, była biografią mało znanego inżyniera Paula Baran, który urodził się w Polsce, ale w Stanach wynalazł internet. Szlag mnie trafia, że nikt w Polsce się  tym nie interesuje, że internet wymyślił człowiek urodzony w Polsce, więc chciałem napisać książkę, żeby go spopularyzować. To jest głupi pomysł, nie należy pisać książek żeby spopularyzować, nic nie osiągniemy, a  książka się słabo sprzeda, więc książki należy pisać wyłącznie o ludziach znanych i popularnych, dlatego napisałem o Koperniku. Cieszę się, że doceniany jest ten specyficzny rodzaj książek, opowiadanie o obcym człowieku wymaga wejścia w duszę, założenia butów zupełnie kogoś innego i staram się. Jest to właśnie najwspanialszy październik mojego życia.

Nagroda Juliusz za przybliżenie postaci Kopernika

Kim był Mikołaj Kopernik ? Wszyscy wiemy, że wybitnym astronomem, prawnikiem, duchownym, ale był również mocno związany z samorządem podkreśla Wojciech Orliński:

Wojciech Orliński: Myślę też  o Koperniku, jak o patronie naszych czasów, jak o osobie aktualnej, która niesie nam jakieś ważne przesłanie. Ludzie mieszkający w stolicy, tacy jak ja, generalnie uważają, że najlepiej my wszystko wiemy jak wszyscy się powinni rządzić. A Kopernik należał do tej grupy ludzi, która uważała, że Fromborkiem powinni rządzić ludzie generalnie związani z Fromborkiem. To jest myśl wydawałoby się oczywista, ale co stulecie jakoś tam trochę kontrowersyjna, więc Kopernik, można go uznać za patrona samorządu lokalnego w pewnym sensie. Oczywiście to był inny ustrój i tak dalej, ale generalnie był patronem takiego idei, żeby lokalni ludzie podejmowali decyzje w lokalnych sprawach.

Niszczył swoje pamiątki? Szczątkowa wiedza o Koperniku

Agata Passent członkini kapituły Nagrody Literackiej Juliusz przyznaje, że na początku zastanawiała się czy pisanie o Koperniku nie jest zbyt banalne. Szybko jednak zmieniła zdanie:

Agata Passent: W czasie czytania tej książki orientowałam się, że tak naprawdę nic nie wiem o tym Koperniku. Widzimy z tej biografii, że ona właściwie powstała z niczego nieomalże, dlatego, że nic nie przetrwało i nie do końca wiadomo dlaczego tych dokumentów nie ma po Koperniku. Czy on sam zacierał te ślady? Wojtek ma taki ogromny dar łączenia tych światów humanistycznych. Ja się strasznie bałam, że będzie  mnóstwo wzorów, mnóstwo obliczeń, bo astrofizyka to jest matematyka, to są wzory. Zresztą on pisze o tym, że Kopernik był przede wszystkim matematykiem, on nie siedział właśnie w jakimś płaszczu po nocach wpatrując się w obserwatorium w gwiazdy, bo on tego obserwatorium nie miał, tylko siedział nad kartką, jak miał wolny czas i próbował ten dowód przeprowadzić. (…)

Galę wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz zakończył koncert Katarzyny Groniec „Konstelacje” Wydarzenie odbyło się w ramach 54 Rybnickich Dni Literatury.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj