Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Rybnik przetestuje kolejne elektryczne autobusy

Facebook Twitter

Kolejna para pojazdów elektrycznych będzie testowana w Rybniku. Kilka tygodni temu zaprezentowane zostały samochody osobowe o takim napędzie, teraz przyszła kolej na autobus i minibus.

Fot. rybnik.eu / Klaudia Kesten

Drugim z pojazdów, zabudowanym na bazie „dostawczaka” mogłyby korzystać Zieleń Miejska lub Służby Komunalne. Firma ma w planach większy pojazd dla usług komunalnych. Hybrydowy autobus leży w zainteresowaniu komunikacji w Rybniku, ZTZ wkrótce ma zamiar ogłosić przetarg na obsługę linii taborem ekologicznym.

Firma MAN, produkująca swoje pojazdy w Polsce, zaprezentowała w Rybniku dwa pojazdy – w pełni elektryczny, 21-osobowy minibus oraz 12 metrowy autobus gazowy z modułem rekuperacji.

Prezentowany zeroemisyjny minibus został zabudowany na bazie pojazdu dostawczego, czyli takiego, z którego mogą korzystać jednostki miejskie – Zarząd Zieleni Miejskiej, Rybnickie Służby Komunalne czy też w wersji osobowej straż miejska. Co ważne – taki pojazd może być z powodzeniem dostosowany do potrzeb konkretnej jednostki np. może to być sam dostawczy furgon dla RSK czy też mała wywrotka z siatką do zbierania liści dla Zieleni Miejskiej. Przedstawiciele firmy MAN podkreślają również, że trwają prace nad większymi pojazdami elektrycznymi, w wersjach do zastosowań komunalnych.

Drugi z pojazdów – autobus hybrydowy – przyjechał do Rybnika głównie dlatego, że Zarząd Transportu Zbiorowego planuje niebawem ogłosić przetarg na obsługę linii komunikacyjnych nowym, ekologicznym taborem.

Przeanalizowaliśmy rynek rozwiązań wpływających na ekologię, przedyskutowaliśmy je i wybrane, dotąd niespotykane w Rybniku, wprowadzimy do specyfikacji na usługi. Również z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa

– mówi Łukasz Kosobucki, dyrektor rybnickiego ZTZ.

Będąca w zasadzie na ukończeniu specyfikacja, pozwoli na osiągniecie znacznego wzrostu jakości usług, bez znaczącego wzrostu kosztów, a może nawet w tej samej cenie. Oczywiście na chwilę obecną nie możemy zdradzać szczegółów

-dodaje.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj