Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Samorządy dostały środki, aby zachęcić mieszkańców do szczepień. Co robią z tymi pieniędzmi?

Facebook Twitter

Gminy otrzymały od 10 do 40 tysięcy złotych. Ilość środków jaka do nich trafiła uzależniona jest od ilości mieszkańców. "Co zrobią gminy z pieniędzmi zależy od pomysłowości samorządowców" - mówi Alina Kucharzewska rzecznik wojewody śląskiego. 

Rybnickie bulwary nad Nacyną. Widać nie wszyscy popierają szczepienia.

Alina Kucharzewska: Jeżeli chodzi o te działanie i te pomysły włodarzy, to są różnorakie. Trwa spis powszechny, powtarzającym się pomysłem było to, że podczas takiej akcji mobilnych, gdzie mieszkańcy mają okazję spisać się, również zachęcają do szczepień, a wręcz nawet umawiają na konkretne terminy mieszkańców. Poza tym wszelkie festyny, pikniki, imprezy, to też jest świetna okazja, aby zachęcić mieszkańców do szczepień i umożliwić im to. My wspomagamy gminy naszymi mobilnymi punktami szczepień.

Choć województwo śląskie jest drugie po mazowieckim w kraju pod względem liczby zaszczepionych osób, to ciągle szczepi się za mało osób:

Alina Kucharzewska: Chcielibyśmy jeszcze bardziej przyspieszyć, po to, aby zwiększyć tą zaszczepialność i być przygotowanym na to, co przyniesie nam jesień. Nie ranking, nie pozycje będą ważne, ale to, aby się zaszczepić. Dla nas najważniejsze jest, żeby jak najszybciej zaszczepić wszystkich mieszkańców. To jest jeszcze trochę pracy. Nasze działania skierowane są, aby zachęcić niezdecydowanych. (…)

Najwięcej, bo 53% zaszczepionych mieszkańców Śląska żyje w Bobrownikach Małych i Katowicach, w wielu miejscowościach województwa wskaźnik szczepień wynosi niespełna 30%.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj