Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Segregować? Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić

Facebook Twitter

Segregacja to nasz wspólny obowiązek, a jednak wiele osób o tym nie pamięta, szczególnie na osiedlach. Jak poprawić sytuację? Mówiliśmy o tym w programie "Czas na Twoją miejscowość", czas na Rybnik, czysty Rybnik.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Pytamy o segregację śmieci: umiecie to robić? Mieszkańcy Rybnika, z którymi rozmawiał nasz reporter Robert Krzyżaniak odpowiadają: tak umiemy, ale dopytywani co do czego, przyznają: nie mamy dostatecznej wiedzy. Posłuchajcie naszej sondy:

Okazuje się, że w sumie 70 procent odpadów w Rybniku nie jest segregowanych, na osiedlach dane są jeszcze gorsze sięgające nawet 90 procent – mówi zastępca prezydenta Rybnika, Janusz Koper:

To ja, jako mieszkaniec mam obowiązek segregować, wielu tego nie chce robić, ale mam obowiązek segregować, mam obowiązek te odpady w miarę czyste oddawać do przetworzenia. A jako całe społeczeństwo, jako miasto, mamy obowiązek zagospodarować wtórnie te produkty, które wyrzucamy jako odpad, to jest obowiązek tak jak podatek (…).

Niedługo rybniczanie będą zmuszeni, podobnie jak mieszkańcy Żor, do segregowania odpadów kuchennych – dodaje wiceprezydent Koper:

W Niemczech nie ma pobłażania dla mieszkańców nie segregujących odpady – podkreśla wiceprezydent Rybnika Janusz Koper:

System segregacji odpadów działający w naszym kraju nie jest idealny, ale trzeba się podporządkować przepisom, a z tym wśród mieszkańców bywa różnie – dodaje naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta w Rybniku, Ilona Krajczewska:

Fakt, że z segregacją jest źle potwierdziła ostatnia akcja przeprowadzona na jednym z rybnickich osiedli – dodaje naczelnik Krajczewska

Wnioski po kontroli odpadów nasunęły się same, ale co ważne głos zabrali także mieszkańcy kontrolowanego osiedla:

Dodajmy, że kara za niesegregowanie odpadów będzie wyższa, gdy tylko Sejm przyjmie nowelizację ustawy, ma wtedy wynosić czterokrotność opłaty pobieranej od mieszkańca, który segreguje odpady. W Rybniku będą to 44 złote od osoby. A samo badanie segregowanych odpadów tylko w tym jednym miejscu Rybnika, potwierdziło, że mieszkańców trzeba edukować. Mówi Ilona Krajczewska:

Segregowane przez mieszkańców Rybnika odpady trafiają do sortowni śmieci. Zanim coś wyrzucimy, dwa razy pomyślmy – mówi Mateusz Golik z firmy Sego, która zajmuje się w Rybniku segregacją śmieci:

Jeżeli chodzi o segregowanie odpadów, generalnie o gospodarowanie odpadami, to w pierwszej kolejności powinniśmy mieć na uwadze ich ograniczenie, ograniczanie wytwarzania odpadów. W momencie, w którym idziesz do supermarketu czy zawsze potrzebujesz tą plastikową siateczkę, która zaraz po wypakowaniu zakupów jest wyrzucana? 

Warto przypomnieć podstawowe zasady segregowania odpadów:

Segregujemy na 3 podstawowe kolory: żółty- metale i tworzywa sztuczne, niebieski- papier oraz zielony czyli szkło, mówimy tutaj o opakowaniach szklanych. Główne zasady segregacji każdy z nas powinien znać, one są szeroko opisywane czy to na stronach Urzędu Miasta, czy w różnych folderach reklamowych. Niestety jak na razie w Rybniku z tą segregacją nie jest tak dobrze, bardzo dużo odpadów trafia do pojemników na odpady zmieszane. W pojemnikach na odpady zmieszane powinny się pojawić tylko odpady takie, których nie jesteśmy w stanie zapakować do żadnego z kolorowych worków czy pojemników. Mam tutaj na myśli odpady higieniczne, pampersy, jak na razie jeszcze odpady kuchenne, bądź zabrudzony czy zatłuszczony papier.

Jakie podstawowe błędy popełniamy podczas segregacji?

Bardzo łatwo wysegregować szkło, a ono ciągle znajduje się w odpadach zmieszanych (…), dodatkowo wszystkiego rodzaju tworzywa sztuczne, butelki PET, które są łatwym surowcem do segregowania. Opakowania po jogurtach, co ciekawe, opakowania, w które są zapakowane masła, również podlegają segregacji, jest to bardzo dobry i wartościowy surowiec, który można odzyskać (…).

Segregując odpady powinniśmy zastosować się również do kilku ważnych zaleceń – dodaje Mateusz Golik: Butelki plastikowe przed wyrzuceniem, powinniśmy zgnieść:

I na koniec liczby. W ubiegłym roku w Rybniku zebrano 63 tysiące ton odpadów. Miasto ma obowiązek zagospodarowanie wtórnie 30 procent zebranych śmieci, gdyby chciało się z tego wywiązać 50 procent odpadów powinno być segregowanych, a jest zaledwie 30 procent.
W Niemczech zaledwie 1 procent odpadów trafia na składowisko, reszta jest przetwarzana.

Zobacz jakie są główne zasady segregacji śmieci w Rybniku TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 maja 2024