Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czego Ślązacy mogą nauczyć się od Finów? Błażej Tatarczyk: „Musimy zmienić naszą mentalność”

Facebook Twitter

Chcielibyśmy w przyszłości wykorzystać geotermię do ogrzewania budynków i wprowadzić automaty do odbierania butelek plastikowych. By tak się stało potrzeba jednak zmian w prawie - przyznał w porannej rozmowie w Radiu 90, Błażej Tatarczyk zastępca wójta gminy Mszana, przewodniczący stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota.

Błażej Tatarczyk
Błażej Tatarczyk

Przedstawiciele sześciu gmin z Gorzyc, Godowa, Krzyżanowic, Lubomi, Marklowic i Mszany wrócili z Finlandii. Grupa LGD Morawskie Wrota uczyła się tam jak mądrze gospodarować odpadami i dbać o środowisko. Co ciekawie, Finowie sami wywożą śmieci ze swoich domów – mówi poranny gość Radia 90:

Błażej Tatarczyk: Co mnie najbardziej zaskoczyło, to kwestia tego, że nie ma u nich odbioru odpadów komunalnych spod posesji, tak jak u nas jest to praktykowane, ponieważ twierdzą, że taki samochód, który podjedzie pod każdą posesję, generuje więcej zanieczyszczeń, aniżeli zrobiliby to oni, jadąc po drodze i wrzucając swoje odpady w wyznaczone miejsca. Zbiorcze kosze na śmieci są wkopywane w ziemię  i później są wyciągane.

Radio 90: Czyli każdy mieszkaniec jedzie ze śmieciami i wkłada je do swojego samochodu i nie boi się tego zapachu nieprzyjemnego.

Błażej Tatarczyk: No właśnie tego się nie boją, radzą sobie z tym i nie jest to dla nich problem. Twierdzą, że to jest normalne.

To jeden z kroków do dążenia do tzw. czystości klimatycznej. Jak podkreślał Błażej Tatarczyk, w Finlandii jest o wiele mniejszy konsumpcjonizm niż w Polsce:

Błażej Tatarczyk: Jeśli czegoś nie potrzebują, to nie kupują, nie kupują na zapas, nie kupują sterty ubrań, która często w naszych szafach zalega. Korzystają z tego, co mają i co potrzebują na już. Więc od tego się zaczyna. Jest również też duży nacisk na właśnie to, co ich otacza, czyli wyposażenie mieszkań jest bardzo minimalistyczne, zazwyczaj zrobione z naturalnego drewna. I kwestia ogrzewania ich domów, co mnie bardzo zaskoczyło, czyli geotermia.

Musimy zmienić naszą mentalność i myśleć bardziej ekologicznie – nie ukrywa poranny gość Radia 90. Które z fińskich rozwiązań można by wprowadzić w Polsce:

Błażej Tatarczyk: My jako Lokalna Grupa Działania Morawskie Wrota zastanawialiśmy się nad wprowadzeniem już nawet cztery lata temu właśnie tych automatów do odbierania butelek. Niestety nie mamy odpowiednich regulacji prawnych ustawy takiej, która umożliwiałaby później zagospodarowanie i przekazanie dalej tych odebranych butelek do wykorzystania. Jeżeli to się zmieni, jesteśmy jak najbardziej otwarci, bo to naprawdę świetny pomysł i inicjatywa. Regulacje prawne są do tego potrzebne, wykorzystanie ciepłych wód domowych do ogrzewania np. chociażby na początek naszych budynków użyteczności publicznej, szczególnie w gminach typowo górniczych.

A cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Błażejem Tatarczykiem zastępcą wójta gminy Mszana, przewodniczącym stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Morawskie Wrota do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj