Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Śląskie bez Granic”. Folklor ze świata w regionie [FOTO]

Facebook Twitter

Łączy ich miłość do tańca. W regionie można podziwiać folklor z najdalszych zakątków świata. Grupy m.in. z Meksyku, Zimbabwe, czy Egiptu prezentują swoją kulturę. Ich występy można było już oglądać w Olzie, Raciborzu, Radlinie i Wodzisławiu.

Śląskie bez Granic

Takie coś w Polsce pierwszy raz widzimy…

Usłyszała Monika Sokołowska od mieszkańców regionu, którzy podziwiali występy zespołów z zagranicy w Radlinie. Grupy folklorystyczne z Chorwacji, Bułgarii, Egiptu, Turcji, Zimbabwe i Meksyku przyjechały do Polski na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Śląskie bez Granic”

Jarosław Szczęsny: Mamy fantastyczne zespoły. Właśnie w tej chwili śpiewa Zimbabwe- fantastycznych pięciu zawodowych śpiewaków z Zimbabwe.

Radio 90: Jak oni się tutaj u nas czują?

Jarosław Szczęsny: Myślę, że bardzo dobrze się czują. To widać nawet na spotkaniach, są bardzo zachwyceni Polską, bo niektóre zespoły z nich są drugi raz. Meksyk, który już w Polsce jest od 6 miesięcy, już miał wracać tydzień temu, jeszcze przedłużył sobie, żeby być na naszym festiwalu. Jednym z elementów są występy, koncerty, ale później jest wielka integracja i tak dalej. Codziennie jest tak, że każde państwo robi integrację, przygotowuje dla innych. To nas, organizatorów, bardzo cieszy, że my widzimy radość, integrację młodych już ludzi, którzy tańczą folklor i chcą pokazywać poprzez pieśni, tańce, stroje swoją historię i piękno kraju.  Egipt, Bułgaria, Turcja, to są też takie kraje, gdzie najwięcej turyści wyjeżdżają z naszego kraju, a więc tutaj jest odwrotnie, że to oni teraz przyjechali do nas, żeby pokazać swoją kulturę, swój folklor, swoje stroje, swoje tradycje, swoje pieśni.

Jarosław Szczęsny, pomysłodawca festiwalu „Śląskie bez Granic”

Wszystkich artystów, niezależnie od pochodzenia, łączy miłość do tańca:

Jarosław Szczęsny: Meksyk ten, który jest u nas jest ze stolicy Meksyku, to jest jeden z lepszych zespołów meksykańskich, stworzony był dla rodzin patologicznych itd. żeby tych dzieci jakoś wyciągnąć z tego. Właśnie rząd dał na to środki i stworzył się fantastyczny zespół (..). Oczywiście wszystkie te zespoły pokazują folklor z wszystkich części swojego kraju..(…)

W niedzielę (3.09.) festiwal „Śląskie bez granic” zawita do Mszany, Marklowic i Bełsznicy.

Śląskie bez Granic – zdjęcia:

WYSTĘPY W NIEDZIELĘ, (03.09.)

  • 16.00 Bełsznica – Rodzinny Festyn, boisko sportowe
  • 17.45 Marklowice – za Urzędem Gminy w trakcie dożynek gminnych
  • 18.15 Mszana – boisko Gogołowa, Dożynki Gminne

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj