Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Smog powrócił. Nagalewski: „Dziś własnym nosem to czujemy”

Facebook Twitter

Normy jakości powietrza przekroczone dziś (10.01.) w całym regionie. Dawno takich wyników nie notowaliśmy.

smog powrócił

Smog powrócił. To efekt trzymającego mrozu, bezwietrznej pogody i niestety ciągle zbyt dużej liczby kopciuchów.

Emil Nagalewski: Dziś chyba nawet nie musimy sprawdzać na stacjach pomiarowych. Własnym nosem czujemy, że jest źle, że ten smog do nas wrócił. Przepis na polski zimowy smog pozostaje niezmienny. To są byle jakie kopciuchy, w których spala się byle jakie paliwo. Tych urządzeń grzewczych jest cały czas za dużo w naszym regionie. Dopóki one będą służyły nam do ogrzewania naszych domów, tak długo będziemy mieli, przy takiej mroźnej pogodzie, bezwietrznej pogodzie będziemy mieli do czynienia ze smogiem.

Emil Nagalewski koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim, zwraca uwagę w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że od kilku lat zwiększyła się nasza świadomość co do jakości powietrza. Taki smog jak dziś, był powszechny:

Emil Nagalewski: To zaniepokojenie wielu, wielu osób wynika też trochę z tego, że zwiększyły się nasze oczekiwania odnośnie jakości powietrza. To powietrze jest złe, normy są przekroczone. Natomiast jeśli cofniemy się kilka lat wstecz i zobaczymy, jak to było wcześniej, gdy tych kopciuchów było zdecydowanie więcej, to dostrzeżemy, że jednak jest różnica, że wtedy te przekroczenia były jednak parokrotnie większe.

Jak mówi Nagalewski, z roku na rok poprawia się jakość powietrza, choć takie dni jak te będą się jeszcze zdarzać. Skutecznym rozwiązaniem byłby całkowity zakaz spalania węgla.

Emil Nagalewski: Za 4 lata nie będzie można używać już kotłów trzeciej i czwartej klasy, pozostaną tylko piątej klasy. Uchwała antysmogowa nie wskazuje dalej żadnych dat. Być może to jest też dobry moment, żeby rozpocząć dyskusję o tym, czy ostatecznie nie zakończyć używania węgla do ogrzewania indywidualnego domów w województwie śląskim. Dopóki będą cały czas domy ogrzewane węglem, to będą pojawiać się też takie dni jak teraz, kiedy z powodu warunków atmosferycznych te przekroczenia będą.

W związku z kiepską jakością powietrza warto dziś ograniczyć ruch na świeżym powietrzu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj