Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śnięte ryby w Odrze. Co dalej z akcją?

Facebook Twitter

Śnięte ryby w Odrze - wyłowiono już 1,5 tony śniętych ryb z granicznej rzeki. Przypomnijmy zaczęły pojawiać się dwa dni temu. Co dalej z akcją?

Śnięte ryby w Odrze. Co dalej z akcją?
fot.facebook.com/WieczorekPL

Śnięte ryby w Odrze. Co dalej z akcją?

Dziś (28.07) ma zapaść decyzja co dalej z akcją, która wczoraj wieczorem został przerwana. Sieci i zapory nadal pozostają w okolicach mostu granicznego.

Śnięte ryby w Odrze. Przyczyny

Strona czeska poinformowała, że dotychczasowe postępowanie wyjaśniające nie pozwoliło na stwierdzenie przyczyny śnięcia ryb. Co ważne jednak, Czesi ustalili, że śnięcie ryb następuje na 4-kilometrowym odcinku Odry, od ujścia rzeki Stróżki.

Śnięte ryby w Odrze. Co dalej z akcją?

fot. FB Jarosław Wieczorek

Śnięte ryby w Odrze. Wyniki pierwszych badań

Pierwsze wyniki badań wody nie wykazywały niczego niepokojącego, te wyniki nie odbiegały od zwyczajowych wyników badań próbek pobieranych w tym samym miejscu.

Wyławiane są dwu, trzy kilogramowe ryby. Przeprowadzane są badania ichtiopatologiczne oraz toksykologiczne ryb. Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Konrad Kuczera mówił, że śnięte ryby pływały już od dwóch, trzech dni w rzece:

Konrad Kuczera: Oceniliśmy, że te ryby już dwa, trzy dni pływały w rzece Odrze. Nic nie wskazuje na nagłą śmierć tych ryb, więc nie mamy pojęcia, co się mogło stać. To po czeskiej stronie coś musiało się wydarzyć. Może to być związane z bardzo wysokimi temperaturami i z bardzo niską zawartością tlenu w wodzie. Tlen jest odwrotnie rozpuszczalny w stosunku do temperatury w wodzie i te duże ryby mają najmniejsze szanse przeżycia, a jak państwo widzicie tych dużych ryb jest  najwięcej.

Czytaj także:

Zobacz:

Inne filmy Radia 90

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2024