Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spacer z leśnikiem: zapraszamy na wyprawę w okolice Pojezierza Palowickiego. Idziemy na Gichtę!

Facebook Twitter

Tym razem w urokliwe zakątki Pojezierza Palowickiego, gdzie zobaczyć można między innymi Gichtę, czyli pozostałości dawnej Huty Waleska, zapraszamy na tradycyjny spacer z leśnikiem.

Spacer z Leśnikiem na Gichtę

Tradycyjnie w piątek zapraszamy was na spacer z leśnikiem. Celem sobotniej (26.08.) wędrówki po żorskich lasach będzie Gichta – 15 metrowa ceglana wieża. Znajduje się ona malowniczym Pojezierzu Palowickim 200 lat temu służyła ona do wyciągania rudy żelaza dla huty „Waleska” w Palowicach. – Warto się wybrać  – zachęca Kacper Paturej z Nadleśnictwa Rybnik:

Kacper Paturej: Gichta to wieża, która pełniła funkcję dźwigu przy wydobyciu rud żelaza, które znajdowały się nieopodal dzisiejszego miasta Żory. Ona pochodzi z początku XIX wieku i służyła właśnie jako dźwig, który wyciągał wkład do pieca, który znajdował się nieopodal i przetapiał rudy. Był to jeden z obiektów przemysłowych  i budynków Górnego Śląska. Obecnie pełni formę zabytku i jest celem wycieczek mieszkańców oraz ludzi, którzy po prostu chcieliby poznać okoliczne zabytki. Znajduje się bardzo blisko Pojezierza Palowickiego, czyli ciągu stawów łańcuchowych, które jednocześnie jest bardzo blisko położone tej Gichty i stanowi bardzo interesującą trasę turystyczną. Wyruszamy w ramach spaceru z leśnikiem. Jeżeli będziecie się Państwo chcieli dowiedzieć tam ciekawych rzeczy o naszych okolicznych lasach, o ścieżkach, które warto odwiedzić, o szlakach, o lesie, o zabytkach tych, które znajdują się u nas na terenie, w które warto, warto odwiedzić, warto poznać – to zapraszamy.

Spacer z leśnikiem zaczynamy w Żorach

Sobotni spacer rozpocznie się o godzinie 10 na parkingu przy Parku Piaskownia w Żorach:

Kacper Paturej: Trasa będzie biegła od parku Piaskownica w kierunku Gichty kończyć się będzie na właśnie na stawach palowickich. Jeżeli ktoś będzie chciał kontynuować, może iść dalej szlakiem w kierunku Szczejkowic, w kierunku Rybnika, bo tak właśnie biegnie ten wyznaczony szlak pieszy. A jeżeli uczestnicy tego spaceru będą chcieli go zakończyć bądź dopytać, dowiedzieć się czegoś więcej o okolicznych lasach, to będzie to możliwe właśnie na miejscu. To jest niebieski szlak pieszy, który idzie z Żor właśnie przez Palowice, Szczejkowice, Rybnik do Gichty. To jest kwestia kilkudziesięciu minut. To jest krótki szlak, więc wydaje mi się, że nie jest wymagający. Każdy, kto będzie chciał go przejść będzie miał taką możliwość.

Zapraszamy na grzybobranie i podziwianie ptactwa

Przy okazji sobotniej wędrówki będzie można poznać uroki Pojezierza Palowickiego:

Kacper Paturej: Zdecydowanie to jest miejsce warte odwiedzenia w naszej okolicy, szczególnie, że jest tak blisko położone. W zasadzie centrum miasta, czyli Żor. Można tam dojechać rowerem, można tam przejść spacerem. Jest to świetne miejsce do biegania. Dlatego zachęcamy, żeby poznać to miejsce, które może dać nam tyle przyjemności. Jest to miejsce gniazdowania ptaków i obserwujemy tam wiele gatunków ptaków wodnych. Na pewno na miejscu dowiedzą się państwo rzeczy, które wszystkich interesują: jak wygląda gospodarka leśna, temat bieżący, czyli zbieranie grzybów. Jeśli będziecie się Państwo chcieli czegoś na ten temat dowiedzieć. I generalnie ogólne zagadnienia leśne.

Jest szansa, że z sobotniego spaceru z leśnikiem wrócimy z grzybami, bo te już pojawiają się w lasach:

Kacper Paturej: Oczywiście jest to czas na grzyby. Co prawda trochę ta fala upałów ograniczyła tą wilgoć, która była w lesie, jednak te warunki dla grzybów były troszkę mniej niekorzystne. Jednak obserwujemy, szczególnie w podgórskich i górskich terenach, że grzyby rzeczywiście już występują. Dlatego ludzie coraz częściej o to pytają, pytają jak zbierać grzyby, pytają, gdzie są najlepsze miejsca w regionie. Grzyby są, pojawiają się. Ja sam widywałem już kilkanaście razy ludzi wracających z grzybów. Co prawda, te zbiory nie były jakieś pokaźne, ale oprócz tego tych zbiorów liczy się dobrze spędzony czas, z przyrodą na łonie natury, aktywność. Okolice właśnie Gichty, lasów palowickich  to lasy leśnictwa Żory. Lasy Borowe, lasy z dominującym sosną w składzie gatunkowym. Są to lasy, które grzybiarze dosyć lubią, ponieważ łatwo jest je przemierzać.

Zapraszamy więc na spacer po lesie. Zbierzcie koniecznie koszyki na grzyby i wygodne buty!

Nadleśnictwa z naszego regionu
Nadleśnictwo Rybnik
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie
Nadleśnictwo Ustroń 

Sprawdźcie także:

Leśny Przewodnik Turystyczny – www.czaswlas.pl
Bank Danych o Lasach- www.bdl.lasy.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023