Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wieża Eiffla w Rybniku najmłodszym symbolem miasta? Jej pierwowzór góruje nad Paryżem od 135 lat!

Facebook Twitter

Uroczyste otwarcie paryskiej Wieży Eiffla miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w tym mieście wystawy światowej. To już 135 lat od tego wydarzenia! Przy okazji tej rocznicy spoglądam w stronę rybnickiej wieży, ustawionej na rondzie przy ulicy Wodzisławskiej. Czy ona też staje się symbolem miasta?

Wieża Eiffla w Rybniku
Wieża Eiffla na rondzie Niedobczyce-Paryż powstała ze środków budżetu obywatelskiego

Wieża Eiffla w Rybniku – najmłodszy symbol miasta rodził się w bólach

Ma ponad 3 tysiące elementów, waży 8 ton i ma blisko 15 metrów wysokości. W nocy jest podświetlana a wokół niej rosną kwiaty i krzewy. Wieża Eiffla w Rybniku – jeden z najmłodszych symboli miasta, stała dumą wielu mieszkańców nie tylko Rybnika, ale i całego regionu. Początki jednak nie były łatwe. Urzędnicy kwestionowali jej budowę, uważając że na rondzie powinien pojawić się napis Rybnik. Mieszkańcy Niedobczyc jednak konsekwentnie walczyli i po kilku latach dopięli swego.

No to zacznijmy od początku. Dlaczego wieża Eiffla? Bo to miejsce nazywane od wielu lat było Paryżem – argumentowali mieszkańcy Romana Olszewska Jolanta Bartosiewicz i Henryk Ryszka:

Wiąże się to z historią. Ludzie naprawdę żyli dostatnio, bogato. Można powiedzieć, że w miarę i wesoło. Byli ludzie, którzy grali na akordeonie, na trąbkach, nawet niektórzy malowali. Mogę powiedzieć, że byli nawet szczęśliwi. W tym miejscu zawsze, to utożsamiamy z Paryżem.

Osiedle Paryż istnieje od czasów wojny Francji z Rosją. Po tej wojnie, żołnierze przechodzili przez Polskę do Francji i część tych żołnierzy się osadziła na Paryżu. Prawdopodobnie, taka legenda krąży, że  tu się osadzili i później ich potomkowie pozostali.

Jeżeli jest Paryż, a Paryż nam się kojarzy z wieżą Eiffla, to jest jakaś symbolika powiązana.

Wieża Eiffla w Rybniku

Mieszkańcy już wówczas wróżyli sukces tej inwestycji:

Henryk Ryszka: Jakby była ta wieża podświetlona, to widać ją aż od Wodzisławia, bo ulica Wodzisławska jest w linii prostej i dojeżdżając do tego ronda, do tej wieży, to by był punkt orientacyjny wjazdu na rondo, który doprowadzi do autostrady A1. A to by była duma dla Rybnika i promocja, niesamowita promocja.

Mieszkańcy chcieli, przegłosowali i teraz … podziwiają

Mieszkańcy po niezbyt przychylnej reakcji samorządowców, postanowili że zgłoszą projekt wart 90 tysięcy złotych do budżetu obywatelskiego. W głosowaniu ponad 1650 osób opowiedziało się za tym pomysłem.
Miasto dołożyło do 60 tysięcy złotych i w nocy z 16 na 17 sierpnia 2022 roku wieża stanęła i od razu wielu zachwyciła.

 No jest radość, panie redaktorze, ogromne, naprawdę serce się raduje.

Rybniczanie i mieszkańcy ościennych miast specjalnie przyjeżdżali by ją zobaczyć i zrobić sobie zdjęcie. Pojawiła się telewizja śniadaniowa, by w końcu w marcu 2023 roku pod rybnicka wieżę Eiffla zawitała ekipa filmowa. Cała produkcja była owiana tajemnicą pojawiły się plotki że na miejscu jest Jennifer Aniston i Adama Sandler.

Historia okazała się primaprilisowym żartem ale faktycznie Netflix nakręcił tam promocję filmu Zabójcze Wesele. Spot okazał się także promocją rybnickiej wieża Eiffla.

 

Fot. UM Rybnik

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj