Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Stacja Dializ w Rybniku. „Czeka nas tsunami przewlekłych chorób nerek”

Facebook Twitter

Kilka razy w tygodniu na kilka godzin przyjeżdżają do szpitalnej Stacji Dializ, by podtrzymać życie. I tak od wielu lat. W Radiu 90 mówimy o chorobach nerek, z którymi zmaga się już co dziesiąty Polak.

Stacja Dializ działa między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Stałymi pacjentami są między innymi mieszkańcy Rydułtów, z którymi rozmawiał Arkadiusz Żabka, posłuchajcie:

Takich pacjentów w rybnickiej Stacji Dializ jest 70. Miesięcznie przeprowadzanych jest około 1000 hemodializ.

Wiele osób przychodzi za późno, bo dostęp do specjalistów jest ograniczony

– mówią Magdalena Grzanka kierownik Stacji Dializ w Rybniku oraz lekarz Wiesława Bryzik- Wachowska.

Stacja Dializ w Rybniku. "Czeka nas tsunami przewlekłych chorób nerek"

Magdalena Grzanka: Mnóstwo pacjentów ostrych, oprócz tych planowych, którzy przyjeżdżają z domu, to mamy mnóstwo ostrych dializ ze szpitala. My jesteśmy w stanie w przypadku powikłań zainterweniować na bardzo wczesnym etapie, wcześniej zakwalifikować tego chorego do leczenia.

Wiesława Bryzik- Wachowska: Bardzo późno przychodzą z uwagi na to, że dostęp do specjalistów jest za mały w naszym kraju. Generalnie my z panią doktor zawsze uruchamiamy rodzinę, zauważyłyśmy, że jednak opieka rodzinna, współpraca dla tych pacjentów jest ważna. Pacjenci, którzy mają dobrą opiekę ze strony rodziny, żyją dłużej.

Niestety statystyki są dramatyczne. Czeka nas tsunami przewlekłych chorób nerek

– nie ukrywa Magdalena Grzanka kierownik Stacji Dializ w Rybniku:

Magdalena Grzanka: Szacuje się z najnowszych danych krajowego konsultanta do spraw nefrologii, profesora Ryszarda Gellereta wiemy, że czeka nas tsunami przewlekłych chorób nerek, ponieważ wykrywalność obecnie jest niewielka. Teraz przez wdrożenie odpowiedniego programu, gdzie w skład tych badań podstawowych oprócz morfologii, cholesterolu, będzie również wchodziły takie badania jak badanie ogólne moczu i poziom kreatyniny, to to pozwoli wykryć tych pacjentów na jak najwcześniejszym etapie. Wtedy jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, aby zmniejszyć postęp niewydolności nerek.

Rola nerek jest nie do przecenienia. Do naczelny filtr organizmu.

Stacja Dializ w Rybniku. "Czeka nas tsunami przewlekłych chorób nerek"

Jak dbać o nerki?

Magdalena Grzanka: Zdrowy styl życia, czyli aktywność fizyczna, unikanie siedzącego trybu życia. Spożywać przynajmniej dwa i pół litra płynów dziennie. Nerki najlepiej lubią wodę. Unikać leków przeciwbólowych, regularnie kontrolować wartości ciśnienia tętniczego, kontrolować poziom glikemii. Natomiast u chorych z czynnikami ryzyka- otyłość, nadciśnienie, cukrzyca, choroby przewlekłe- powinno się co roku wykonywać badanie ogólne moczu i poziom kreatyniny.

Większość pacjentów nie wie, że cierpi na przewlekłe choroby nerek, gdyż we wczesnym stadium nie daje to żadnych objawów.

Czytaj także:

Zobacz:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj