Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Starosta Swoboda: To będzie trudny rok, ale rekordowy pod względem inwestycyjnym

Facebook Twitter

To będzie trudny rok, ale rekordowy pod względem inwestycyjnym- mówi w Radio 90 starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Dochody powiatu maleją, ale budżet jest proinwestycyjny.

Porannym Gościem Radia 90 w piątek (13.01.) był Grzegorz Swoboda starosta raciborski:

Grzegorz Swoboda: Ten rok jest na pewno rokiem bardzo trudnym, bardzo wymagającym. Jesteśmy po uchwaleniu budżetu z jednej strony rekordowego, bo przekroczyliśmy kwotę, tylko jeżeli chodzi o starostwo, ponad 206 milionów, z czego w prognozie mamy 126 mln zł na inwestycje. Tylko 9,6 miliona złotych to środki nasze, pozostałe to pozyskane środki zewnętrzne. Prowadzimy taką politykę, żeby jak najwięcej takich środków pozyskiwać. W tej kwestii jesteśmy liderem, widzimy to po różnego rodzaju ogólnopolskich rankingach. Z drugiej strony są wydatki bieżące, które wpływają na faktyczne funkcjonowanie, nam maleją. Niestety dochody powiatów maleją, co oznacza, że musimy zaciskać pasa.

Wśród inwestycji starosta Swoboda wymienia termomodernizację za 22 mln złotych szpitala powiatowego, gdzie aktualnie trwa przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kolejna ważna inwestycja, to adaptacja za ponad 20 mln złotych słodowni na Zamku Piastowskim. Ważne będzie także dalsze remontowanie dróg. Poprawa ich jakości, jak mówi poranny gość Radia 90, realizowana była na wielką skalę w ubiegłym roku:

Grzegorz Swoboda: Przekroczyliśmy ponad 100 kilometrów wyremontowanych dróg. Jako powiat dysponujemy siecią ponad 160 km, więc bardzo wielka część tych arterii komunikacyjnych poprawiających bezpieczeństwo została wykonana. Oczywiście widzimy potrzebę dalszych prac. Po zimie widzimy, że musimy ten kierunek kontynuować. Bardzo wielkie środki zainwestowane w naszą młodzież. Ponad 13 mln zł w szkołach, w tym dwie naprawdę bardzo nowoczesne aule- jeśli chodzi o powiat raciborski.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Grzegorzem Swobodą starostą raciborskim do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024