Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Upadłość raciborskiego RAFAKO? Miliardowa kara wisi nad zakładem. Co z pracownikami?

Facebook Twitter

"Liczymy, że rząd nie dopuści do upadłości RAFAKO" - mówił w porannej rozmowie w Radio 90 starosta raciborski Grzegorz Swoboda. Jak już was informowaliśmy, wczoraj (12.01.) zarząd Raciborskiej Fabryki Kotłów zatrudniającej blisko 1000 osób zapowiedział ogłoszenie upadłości.

rada powiatu raciborskiego
Starosta powiatu raciborskiego Grzegorz Swoboda

Stało się to po tym, jak Tauron wezwał RAFAKO do zapłaty ponad 1,3 mld zł kary i odszkodowania za usterkę w elektrowni bloku w Jaworznie. Jak ta sytuacja może wpłynąć na rynek pracy, Arkadiusz Żabka pytał o to porannego gościa Radia 90:

Radio 90: Panie starosto, co może oznaczać ewentualna upadłość.

Grzegorz Swoboda: Liczymy oczywiście jako raciborszczyzna, że znajdzie się rozwiązanie i faktycznie ci pracownicy, którzy dzisiaj pracują w Rafako, będą mieli stabilizację. Jestem po rozmowie z dyrektorem Mirosławem Ruszkiewiczem, jeśli chodzi o Powiatowy Urząd Pracy. Jesteśmy przygotowani, liczymy jednak, że rząd nie dopuści do tego, żeby tak wielki zakała, z taką bogatą historią, jeśli chodzi o te rzeczy energetyczne, które w całym kraju i nie tylko w Europie wykonuje, że jednak znajdzie się rozwiązanie i faktycznie te miejsca pracy zostaną zachowane. A ta fabryka znajdzie nowego inwestora i stanie na nogi. Na to oczywiście jako powiat liczymy.

Większość pracowników Rafako to mężczyźni, mieszkańcy powiatu raciborskiego. Na koniec roku bezrobocie wynosiło około 4 procent:

Radio 90: Jak to może wpłynąć na stopę bezrobocia?

Grzegorz Swoboda: Każda likwidacja zakładu, jeśli miałoby do tego dojść, czego sobie oczywiście nie wyobrażam, na pewno wpłynie na rynek pracy. Dzisiaj są bardzo trudne czasy, jeśli chodzi o inflację i wszystkie zawirowania na rynku. Na pewno negatywnie. Jako starosta liczę oczywiście, ze znajdą się osoby, które podejmą się negocjacji, znajdą rozwiązania tak, żeby faktycznie postawić tę fabrykę z powrotem na nogi.

Radio 90: Tam są zatrudnieni głównie mężczyźni.

Grzegorz Swoboda: Tak oczywiście. Nie całe tysiąc osób zatrudnionych, którzy pochodzą w większości z raciborszcyzny, to ma dla nas olbrzymie znaczenie.

Wczoraj (12.01.) wieczorem pojawiał się informacja, że Tauron jest gotów do rozmów.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki ze starostą raciborskim Grzegorzem Swobodą do zobaczenia TUTAJ

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj