Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strefa czerwona to mniej wiernych w kościołach

Facebook Twitter

Wprowadzone w minioną sobotę nowe regulacje prawne dotyczące obostrzeń w niektórych powiatach obejmują także zgromadzenia religijne. W części kościołów w regionie wprowadzono znowu ograniczenia liczby wiernych.

Bazylika w Pszowie

Jak czytamy w par. 25 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia br., „zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w obszarze czerwonym pod warunkiem, że (…) w budynkach kultu religijnego znajduje się nie więcej uczestników niż wynosi 50% obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny”.

Oznacza to, że w kościele, w którym zazwyczaj po przeliczeniu wszystkich miejsc siedzących i stojących może przebywać 300 wiernych, według nowych regulacji w obszarze czerwonym w Mszy św. może uczestniczyć maksymalnie połowa tej liczby

– tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.

Wszystkich uczestników liturgii, bez względu na obszar, na którym znajduje się kościół, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku tego zwolnieni są celebransi. Dodatkowo w obszarze czerwonym także osoby przebywające na zewnątrz kościołów, bez względu na odległość między osobami, muszą używać maseczek. W przypadku obszaru żółtego i zielonego wystarczy odpowiedni dystans społeczny, nie mniejszy niż 1,5 m.

Rozporządzenie zostało przesłane do księży proboszczów, którzy są zobowiązani do uwzględnienia zarówno nowych, jak i obowiązujących już zaleceń w dyspozycjach duszpasterskich.

Wprawdzie czas urlopów i wakacji sprzyja podróżowaniu i spotykaniu się z osobami, ale nie możemy zapominać, że stan epidemii nie został odwołany. Wciąż istnieje realne niebezpieczeństwo zachorowania na COVID-19. Liczby nowych zakażeń, które w tych dniach podaje Ministerstwo Zdrowia, nie pozostawiają złudzeń. Przestrzeganie zaleceń i przepisów sanitarnych w duchu odpowiedzialności za zdrowie i życie swoje i innych to nasz obowiązek i konkretna realizacja chrześcijańskiego przykazania miłości bliźniego

– dodaje ks. Wojtal.

W archidiecezji katowickiej zmiany obejmą parafie Rudy Śląskiej, Rybnika oraz powiatów pszczyńskiego, rybnickiego i wodzisławskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj