Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności ruszyła w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

Facebook Twitter

"Taką naukę to rozumiemy, tu jest lepiej niż w szkole" - mówią uczniowie, którzy odwiedzili dziś (29.04.) jako pierwsi Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, jaka została uroczyście otwarta w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Za milion złotych dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz z Centrum Nauki Kopernik udało się stworzyć miejsce, które przez zabawę ma odpowiedzieć na trudne prawa przyrody. Do dyspozycji oddano 30 stanowisk:

Robert Firmhofer dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie przyznał, że wyjątkowa jest lokalizacja SOWY w miejscu byłej kopalni:

Robert Firmhofer: To jest naprawdę fantastyczny kontekst dla tej SOWY. Naprawdę jest to piękny przykład takiego ożywienia, dziedzictwa kulturowego, które jest bardzo ważną częścią tożsamości tej lokalnej społeczności. To jest przestrzeń otwartego eksperymentowania, umożliwia rozsądne zadanie dobrego pytania przyrodzie, a potem uzyskania na nie odpowiedzi. Ta odpowiedź niekoniecznie wyrażona jest językiem matematyki, na to przyjdzie czas w szkole. SOWA nie zastępuje szkoły, SOWA uzupełnia.

Uczenie może być ciekawą przygodą

– podkreślał sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki:

Wojciech Murdzek: Czasami pedagodzy szukają tych metod przy tzw. tablicy, ale to jest ciężej. Natomiast dotarcie do dzieci, do młodzieży, właśnie w taki atrakcyjny sposób (…). Możemy pobawić się i w trakcie zabawy zauważyć, że są takie rzeczy, które rodzą pytania.

Prezydent Rybnika Piotr Kuczera zwrócił uwagę, że SOWA będzie doskonałym uzupełnieniem atrakcji jakie przygotowano w tym zabytkowym miejscu:

Piotr Kuczera: W pewnym sensie rozpoczynamy wielkie otwarcie. Pan Minister usłyszał już może, z początkiem czerwca zaczynamy i SOWA znakomicie wpisuje się w pomysł Ignacego. Jest znakomitym, silnym, mocnym uzupełnieniem tego, co w kolejnych wystawach.

SOWA czynna codziennie od 8.00 do 16.00, w weekendy od 10.00 do 14.00.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023