Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sukces Lubomi – pierwsze miejsce na Śląsku w przeliczeniu inwestycji na jednego mieszkańca

Facebook Twitter

Lubomia pierwsza w województwie śląskim i siedemnasta w kraju w przeliczeniu inwestycji na jednego mieszkańca. Od lat gmina wysoko plasuje się w rankingu "Wspólnoty" pisma samorządu terytorialnego.

Pod uwagę wzięto całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach:

Czesław Burek: Od 2015 roku jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie i w tej chwili to się liczy w cyklu trzyletnim, więc nie ma przypadku, że się komuś wydarzyło jak ślepej kurze ziarnko. W tej chwili za ostatnie trzy lata mamy miejsce 17 i pierwsze na Śląsku i to w kategorii open. Czyli w kategorii wszystkich gmin. To może się okazać dla kogoś zabawne, ale pierwsze miejsce Lubomia, drugie Gliwice, trzecie Tychy. Jest się czym chwalić, w regionie tu takiej gminy nie ma. W rankingu wskazuje budżet ministerstwa finansów. Ile dana gmina ma pieniędzy, a ile z tego zrobiła inwestycji.

Jak podkreśla wójt Czesław Burek to już nie efekt powstania Nieboczów, ale inwestycji w całej gminie Lubomia:

Czesław Burek: Chce zauważyć, że tan argument dawno minął. W tym ostatnim rankingu tam jest kilka procent na Nieboczowy. Także mamy już swoje inwestycje, drogowe, kanalizacyjne, mamy bogaty program już i pieniądze, jeśli chodzi na inne inwestycje. W dalszym ciągu też kanalizacyjne, drogowe, ale i termomodernizacji reszty budynków gminnych. To jest, jeśli chodzi o wspólnotę najbardziej prestiżowy ranking w Polsce, bo on się nie opiera na uznaniowości, tylko przeliczeniu inwestycji za ostatnie trzy lata, jaki samorząd wykonał w przeliczaniu na liczbę mieszkańców.

Lubomia zajęła również czwarte miejsce w województwie śląskim w rankingu najlepszych gmin opracowanym przez Główny Urząd Statystyczny:

Czesław Burek: Gdzie brano pod uwagę nie tylko inwestycje, ale brano również pod uwagę zadłużenie, czy mamy drogą administrację, ile płacimy na oświatę, jakie mieliśmy wyniki klas ósmych, jakie mamy dochody własne. Czy jesteśmy samodzielni. 16 wskaźników opracowanych przez GUS, tu nie można mówić o jakiś przypadkach.

Dodajmy, że w całym kraju wśród gmin wiejskich w rankingu Wspólnoty pierwsze miejsce zajął Kleszczów. Wśród małych miast wygrała Krynica Morska, a w miastach na prawach powiatu na Świnoujście.

Czytaj także:

Podobne tematy


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/server106088/ftp/radio90/radio90pl/wp-includes/wp-db.php on line 3547

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj