Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Raciborzu – spore inwestycje w obiekcie

Facebook Twitter

Wielomilionowe inwestycje w raciborskim szpitalu. Jedną z nich jest rozbudowa oddziału zakaźnego.

szpital w raciborzu

Prace remontowe są możliwe dzięki dotacjom ze środków unijnych. Podkreśla to dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu, Ryszard Rudnik.

Ryszard Rudnik: Prowadzimy rozbudowę oddziału zakaźnego o dwie izolatki. Ta inwestycja również już jest na końcówce, także część budowlana jest zakończona. Jest to koszt około czterech milionów złotych. Skompletowane jest wyposażenie medyczne i będzie też przeprowadzony remont całej elewacji tego budynku zakaźnego. Kończymy również projekt związany z informatyzacją. To jest też projekt w granicach 3 miliony 800 tys. zł. Czyli wymianę głównego oprogramowania, wszystkich stanowisk roboczych. Także dużo prac związanych ze szkoleniami personelu. Duże zadanie. Też jesteśmy na końcówce tego projektu.

Ryszard Rudnik dyrektor szpitala w Raciborzu

Trwa też termomodernizacja całego budynku szpitala.

Ryszard Rudnik: Projekt duży z NFOŚiGW na 22 miliony złotych. Wstępnie podpisana jest umowa, z czego 17 milionów jest dotacji. Po przeliczeniu kosztorysów aplikowaliśmy o to w roku 2017. Także po sporządzeniu nowych kosztorysów będzie to kwota około 30 mln zł złotych. Czyli musimy się liczyć z kosztem ponad 10 milionów złotych, które musimy ponieść z własnych środków. Oczywiście tutaj mamy duże wsparcie naszego Starostwa Powiatowego, który deklarował się, że połowę tych kosztów pokryje. Czyli to gdzieś będzie kwota około 6 milionów złotych.

W raciborskiej lecznicy wymienianie jest oświetlenie na ledowe, co powinno obniżyć koszy energii o 40 – 50 %. Wymieniana jest stolarka okienna, grzejniki, docieplane są stropy.

Ryszard Rudnik: W tej chwili jest na etapie postępowania duże zadanie, czyli wybór wykonawcy na wykonanie pomp ciepła, fotowoltaiki i budowy nowej kotłowni. Także to jest takie duże zadanie, które powinno nam zapewnić dostawę energii cieplnej w zasadzie bezkosztowo. Farma fotowoltaiki na poziomie 600 KW, która powinna zapewnić energię do działania tych pomp ciepła. Także te inwestycje pozwolą nam zaoszczędzić poważne środki na koszcie funkcjonowania szpitala. Powinniśmy mieć ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową bezkosztowo.

Termin zakończenia termomodernizacji to koniec przyszłego roku. Niewykluczone jednak, że mogą pojawić się opóźnienia, bo szpital w Raciborzu jest położony na terenie objętym ochroną archeologiczną i może być tak, że będzie konieczność przeprowadzenia dodatkowych prac wykopaliskowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj