Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Szpital w Raciborzu ma nowy oddział ratunkowy. Otwarcie jesienią

Facebook Twitter

Szpital w Raciborzu niebawem otworzy nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Oddanie inwestycji opóźniła pandemia.

szpital w raciborzu
fot. szpital-raciborz.org

Szpital w Raciborzu – niebawem otwarcie SOR-u

Zakończono już prace budowalne, teraz pomieszczenia są wyposażane w odpowiednie sprzęty, a personel szkolony. Na tę inwestycję pacjenci w Raciborzu długo czekali.

Pandemia spowodowała blisko dwuletnie opóźnienie

– mówi Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu:

Ryszard Rudnik: Umowa została podpisana z Ministerstwem Zdrowia w 2019 roku. Jak wiemy, nawiedziła nas pandemia, której zostaliśmy wyznaczenia jako szpital jednoimienny. W związku z tym wykonawca nie mógł wejść na plac budowy. Dopiero wpuściliśmy go na plac budowy bodajże w sierpniu 2021 roku. Opóźnienie było prawie dwuletnie i stąd zapłaciliśmy również za to dodatkowo, dlatego, że w międzyczasie doszło do wzrostu wynagrodzeń i cen materiałów budowlanych, tak że ta inwestycja kosztowała nas już zdecydowanie więcej. Musieliśmy też dołożyć własnych środków do tej inwestycji.

Ryszard Rudnik dyrektor szpitala w Raciborzu

Ta inwestycja od samego początku była bardzo trudna:

Ryszard Rudnik: Część to jest modernizacja, część jest dobudowa. Stąd dość trudna inwestycja do prowadzenia, dlatego że niektóre prace wymagały też wejścia w teren, w obiekt tego szpitala, który jest obiektem czynnymi i prowadzimy tutaj swoją działalność medyczną. Natomiast początkowo ten szpital miał mieć szpitalny oddział ratunkowy. Na etapie inwestycji jednak zaniechano dalszego prowadzenia prac związanych z SOR-em. W międzyczasie zmieniły się przepisy i te pomieszczenia, które były przeznaczone pierwotnie na SOR, okazały się niewystarczające. Stąd konieczność rozbudowy, czyli dobudowy tej części, której brakowało, żeby mieć odpowiednie pomieszczenia do prowadzenia tej działalności.

SOR na pewno usprawni niesienie pomocy mieszkańcom Raciborza i okolicy. Najbliższe Szpitalne Oddziały Ratunkowe mieszczą się w Rybniku i Kędzierzynie-Koźlu. Każdego dnia przez raciborską Izbę Przyjęć przewija się około setki osób potrzebujących pomocy lekarza:

Ryszard Rudnik:Na pewno jest to taki oddział, który poprawi komfort przyjmowania. Mamy dzisiaj tylko izbę przyjęć, natomiast tutaj jedno czasowo będzie większy skład personelu. Będzie zawsze lekarz, na pewno nie jeden. Mamy tam też warunki do obserwowania tych pacjentów po triażu, czyli stanowiska, gdzie będą mogli oczekiwać i będziemy mogli podjąć decyzję co do dalszego leczenia czy wypisania do domu. Będą również tam stanowiska intensywnego nadzoru, sale animacyjne. W komfort przyjmowania tych pacjentów i zakres świadczeń, które będziemy mogli udzielać, jest zdecydowanie większa. No i na pewno poprawi to bezpieczeństwo i obsługę pacjentów z naszego rejonu.

Koszt budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w raciborskim szpitalu to ponad 10 milionów złotych. Prawie 8 i pół miliona pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, po milionie dołożono z budżetu powiatu raciborskiego i środków własnych lecznicy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj