Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Tarcza antykryzysowa dla samozatrudnionych. Co radzi ZUS? [WIDEO]

Facebook Twitter

Osoby samozatrudnione mogą skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. To zwolnienie ze składek ZUS i postojowe. Ulgi przysługują za trzy miesiące: marzec, kwiecień i maj.

Z obowiązku płacenia składek emerytalnych zwolnione mogą być osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia:

Musi też wskazać, że przychód z tej działalności nie był wyższy niż 15 681 zł – czyli to jest trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Musi złożyć dokumenty rozliczeniowe, nie powinien też opłacić składek, bo zwolnienie przysługuje za składki nie opłacone. Chociaż tarcza 2.0 zezwala na to, że jeżeli opłaciliśmy składki w miesiącu marcu i chcemy być zwolnieni – bo mamy do tego prawo- to musimy złożyć taki wniosek jeszcze przed terminem płatności.

– tłumaczy Beata Kopczyńska, rzecznik ZUS na Śląsku. Przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje też prawo do postojowego:

Ono jest w 2 różnych kwotach – 2080 zł lub 1300 zł – to świadczenie w niższej wysokości przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach karty podatkowej i są zwolnieni z opłacania składek. Pozostali przedsiębiorcy, jeżeli wskażą, że ich dochody się zmniejszyły do poprzedniego miesiąca, za który składają wiosek, to wówczas jak najbardziej mogą składać te zwolnienia.

Co ważne: z postojowego mogą skorzystać te osoby oprócz własnej firmy, nie mają innej umowy, z której opłacane są składki na ubezpieczenie. A czy ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej mogą skorzystać też osoby, które zalegają z płatnościami?

Zdarza się sytuacja, że są przedsiębiorcy, którzy już w 2019 roku mieli problem z opłatą składek na ubezpieczenia społeczne i inne. Więc jeżeli takie osoby zaległaby z taką opłatą składek, przez ten okres do 12 miesięcy i  ZUS-em zawarli umowę o układ ratalny, to takie osoby też mogą starać się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do przedsiębiorców o składanie wniosków przez internet, to minimalizuje ryzyko błędów i skraca czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy. Dodajmy, że Sejm przyjął już nowelizację tarczy antykryzysowej, która ma dać możliwość skorzystania ze wsparcia także osobom korzystającym z „ulgi na start”, zmienione ma być także kryterium dochodowe. W tym tygodniu prace nad ustawą toczyć się mają w Senacie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj