Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To jest sezon na włamania! Ostrzegamy za policją w Jastrzębiu

Facebook Twitter

W okresie jesienno-zimowym rośnie liczba włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Złodziejom sprzyjają wcześnie zapadający zmrok, obserwują mieszkania, wiedzą dokładnie kiedy domowników nie ma. Policja przypomina: reagujmy gdy w okolicy widzimy obce samochody, nieznane nam, podejrzane osoby. Także na dużych osiedlach, na których sąsiedzi nie zawsze się znają.

fot. lechenie-narkomanii/ pixabay.com

Aby ustrzec się przed włamaniem, należy pamiętać o następujących zasadach:

1. Nigdy nie zostawiaj kluczy w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Miejsca te są doskonale znane złodziejom więc znalezienie ich nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy może nie przyjść, a dzięki tobie złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
3. Wzmóż czujność i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby oraz pojazdy parkujące w rejonie posesji, których zachowanie budzi podejrzenie. Niezwłocznie poinformuj policję jeśli cokolwiek wyda ci się podejrzane.
4. W przypadku nieobecności domowników warto pozostawić zapalone światło przynajmniej w jednym z pomieszczeń – jest to sygnał dla złodzieja, że w domu ktoś jest.
5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykajmy drzwi i zabezpiecz okna tak aby nie można ich było otworzyć z zewnątrz.
6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty, oznacz je w dyskretnym miejscu (w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować). Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.
7. Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj. Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ! Nie ma lepszego zabezpieczenia twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy przychodzą do ciebie goście. Możesz być pewien, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej i np. zapytaj kogo szukają.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj