Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu. Akcję zainicjowało Koło Łowieckie „LAS” [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu - w akcję ekologiczną włączyli się uczniowie z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, przedstawiciele Rady Miasta i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, którzy wspólnie sprzątali tereny leśne niedaleko osiedla Przyjaźń. Akcję zainicjowało Koło Łowieckie "LAS".

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu. Co młodzież znalazła w lesie?

Kasety magnetofonowe, telewizor, wycieraczki samochodowe. To tylko niektóre z przedmiotów znalezionych przez uczestników akcji „Polowanie zbiorowe na śmieci”, zorganizowanej dziś (6.05.) w Jastrzębiu. Uczniowie z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, przedstawiciele Rady Miasta i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach sprzątali tereny leśne niedaleko osiedla Przyjaźń. Akcję zainicjowało Koło Łowieckie „LAS”. Mówi o tym Leszek Kania, prezes koła łowieckiego.

Leszek Kania: Przechodzimy te kompleksy leśne i obszary, które są bezpośrednio przyległe i staramy się angażować młodzież po to, żeby  młodzież zobaczyła, jak należy postępować z odpadami, czego nie należy robić, jakie są efekty właśnie wyrzucania odpadów, śmieci na drogi w krzaki, jak to potem wygląda. Można znaleźć stary telewizor, można znaleźć opony, a najczęściej są to drobne odpady, butelki powyrzucane puszki, stare ubrania. Nie ma reguły.

Czy jastrzębska młodzież docenia takie akcje? Czy rozumie jaki jest ich sens?

 Chodzi o to, żeby po prostu najlepiej posprzątać las, żeby było fajne środowisko, żeby zwierzęta się nie musiały męczyć ze śmieciami i żeby też dla społeczeństwa to było lepsze. (…)

powiedzieli naszej reporterce, uczniowie dziś sprzątający Jastrzębie, Kacper i Antoni.

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu. To połączenie edukacji i dobrej zabawy

Wartość takich akcji podkreśla Ilona Zmuda, nauczycielka geografii w jastrzębskiej szkole:

Ilona Zmuda: Najlepiej byłoby, gdyby faktycznie więcej lekcji można było przeprowadzać w naturze. Niestety nie mamy takiej możliwości, żeby ewentualnie pracownia była na zewnątrz, ale to jest fajny kontakt. W domach niestety nie każdy segreguje śmieci i takie akcje muszą być. My nie będziemy dzisiaj segregować, ale będzie po prostu dbać o to środowisko, więc na pewno na pewno coś im to da.

„Edukacja odgrywa bardzo ważną rolę w ochronie środowiska” – mówi Marcin Sumara z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, który wziął udział w jastrzębskim „polowaniu na śmieci”:

Marcin Szymura: Tu jest możliwość połączenia tych wszystkich aspektów, czyli edukację, zadbania żywo i w praktyce o naszą planetę, a przy okazji objaśnienia pewnych przepisów, które bardziej i łatwiej trafią do dzieci przy okazji tej pracy, pożytecznej pracy. Tak naprawdę dbanie o środowiska to jest dbanie o naszą przyszłość, ale też o ich plac zabaw, o to, co ich otacza, to co jest piękne, co powoduje to, że serce rośnie i się cieszy, a jednocześnie wyjaśniamy pewne zagrożenia ze strony chemikaliów, odpadów i też kogo powiadamiać w przypadku zauważenia czegoś niebezpiecznego.

A kiedy znajdziecie dużą ilość śmieci na swojej drodze, zadzwońcie do urzędu miasta i powiadomcie strażników miejskich, oni pomogą!

Polowanie na śmieci w Jastrzębiu. Zdjęcia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024